مدل مفهومي محيط پژوهش الكترونيكي

آموزش نگارش تحقیق

مدل مفهومی محیط پژوهش الکترونیکی

اهداف برپائی و استفاده از یک محیط پژوهش الکترونیکی فراهم‏سازی امکان انجام پژوهش به کمک یا بر پایه رایانه است اما در این مقاله هدف طراحی چهار چوب این محیط برای انجام پژوهش مبتنی بر محیط الکترونیکی است که زیستچرخ انجام پژوهش الکترونیکی را در همه گامها حمایت کند. بهمین دلیل در طراحی‏ها خدمات الکترونیکی کافی برای هر گام زیستچرخ در نظر گرفته می‏شود و علاوه بر آن در جهت تکامل روشهای پژوهش رایج، خدماتی از جمله مدل‏سازی علّی مبتنی بر قاب، امکانات شبیه‏سازی و تقلید نرم افزاری و تولید نهایی پژوهش در قالب مقاله الکترونیکی واجد ارجاعات ابر‏متنی و مقادیر ابرمقداری برای این محیط به عنوان مشخصه در نظر گرفته شده است.

مدل عمومی پژوهشی سنتی مبتنی بر سه گام جهت‏گیری، یافته‏‏اندوزی و نتیجه‏گیری است که بیشترمبیین توالی فعالیت‏ها تا ریز اعمال لازم هر گام پژوهشی است. در مدل پیشنهادی این مقاله از الگوئی با عنوان “تبسم” (که کوته ‏نوشت: “تحقیق مکاشفه‏ای بر پایه سپهر اطلاعاتی مبنا ” است) استفاده می‏کنیم که روش تحقیق در آن در قالب مدل علّی تحلیل مبتنی بر قاب به گام یافته‏اندوزی منتقل می‏گردد و الگوی تبسم بیشتر بیان ریز فعالیت‏ها و ابزارهائی است که استفاده بیشینه ارزش‏افزا از داده‏ها، اطلاعات و دانش‏های موضوعی پروژه پژوهشی را میسر می‏سازد. در مدل مفهومی توصیف‏گر روش پژوهش محیط پیشنهادی، در لایه اول این الگو متاثر از روش‏های پژوهش الکترونیکی، شالوده‏های اینترنتی (شامل اینترانت، اکسترانت یا اینترنت) و مدلسازی دانش پروژه است که به ترتیب در لایه دوم متاثر از راه حل‏های الکترونیکی، محیط رایا سپهر و الگوهای مدیریت دانش است.

در توصیف ویژگیهای این محیط و کارکردهای آن، قابلیت های زیر در اولویت قرار دارند: ساماندهی و قابلیت ذخیره، بازیابی، تجمیع و ارجاع به منابع با اتصالات بین متنی و منبعی کافی،ارتقاء کلی و کیفی گام جمع‏آوری اطلاعات شامل برگه دان نویسی الکترونیکی با امکانات ارجاع به منابع متمرکز و غیرمتمرکز و ارجاعات الکترونیکی و اینترنتی، ساماندهی این در مجموعه در قالب یک کتابخانه الکترونیکی، تسهیل جمع‏آوری، درج، ذخیره، بازیابی و تحلیل خودکار اطلاعات پشتیبان شامل مصاحبه با خبرگان و کارشناسان. امکانات داده‏کاوی برای تحلیل خودکار داده‏ها، استفاده از مدل برای تحلیل مضمون پژوهش(‏هر چند موردی یا موضوعی) و امکان تولید خودکار مقالات پژوهشی با درج مطالب و اطلاعات جمع‏آوری شده در آن و درج اتصالات ابرمتنی و ابرمقداری به مراجع و منابع.

زیست چرخ و گردش کار در محیط رهیاب

ارتقاء  الگوی عمومی و سنتی سه مرحله ای جهت گیری، یافته اندوزی و نتیجه‏گیری به زیست چرخی جزیی‏گرا در پژوهش الکترونیکی، نیازمند بازبینی چرخه‏های تولید‏داده، اطلاع و دانش است که منابع همکار، ارزش‏افزا و یکپارچه شونده در الگوی پژوهش الکترونیکی هستند که زیست چرخ مورد نظر باید جمع‏آوری، تجمیع، استحکام بخشی و بکارگیری آنها در مسیر پژوهش الکترونیکی را ممکن سازد.

زیست چرخ داده ها شامل گرد آوری داده های داخلی، خارجی و موردی، درج آنها در مخازن و انباره های داده‏ای، تحلیل و داده‏کاوی انبارها، مصّورسازی و بکارگیری آنها در تصمیمات و راه‏اندازه چرخه مدیریت دانش از نتایج حاصله است. همین زیست چرخ برای  دانش شامل تولید، اخذ، پالایش، ذخیره، مدیریت و انتقال و دانش رسانی است. در این میان چرخه تولید اطلاعات در داخل زیست چرخ داده ای در مرحله درج در مخازن داده‏ای و توصیف داده‏ها در قالب ابر داده‏ها (‏که داده‏های توصیف گر سایر داده ها هستند ) در این مدل دیده شده است. زیست چرخ پیشنهادی این مدل پژوهش الکترونیکی که جزئیات گام‏های آن در گردش کار محیط تولیدی توصیف خواهد شد شامل گامهای زیر است: پیکر بندی محیط پژوهش الکترونیکی، شناسایی، گرد‏آوری و درج منابع پژوهشی ردیابی شونده، انتخاب مدل علّی و مضمونی پژوهش، تکمیل چرخه های دانش‏یابی، اطلاع‏یابی و داده‏یابی، بر پایی کتابخانه الکترونیکی مرجع پروژه، تحلیل رایانه‏ای منابع دانشی، اطلاعاتی و داده‏ابی،‌ تولید رایانه مقاله الکترونیکی با ارجاعات ابر‏پیوندی و ابرمقداری بعنوان محصولات پژوهشی در قالب‏های الکترونیکی و کاغذی.

گردش کار در این محیط بر مبنای زیست چرخ پیشنهادی شامل فعالیتها و گامهای زیر است:

 1. تعریف مجدد تبسم برای پژوهش موردی.
 2. پیکربندی کام(کتابخانه الکترونیکی مرجع).
 3. درج و تکمیل درخت موضوعی پروژه.
 4. آغاز فرآیند منبع‏یابی برای پژوهش.
 5. معرفی و درج اطلاعات منابع پژوهشی.
 6. آغاز فرآیند داده، اطلاع و دانش‏یابی.
 7. تکمیل برگه دانهای الکترونیکی.
 8. تکمیل داده‏ای، اطلاعاتی و دانشی کام.
 9. تکمیل پرونده پرسش‏ها وتولید پرسشنامه‏های نظرخواهی.
 10. انتخاب یا تولید مدل تحلیل علّّی از کتابخانه مدلهای دانش پژوهی(کمپ) محیط پژوهش الکترونیکی.
 11. انجام مصاحبه‏ها لحظه‏ای خودکار یا کاغذی تولیدی رایانه و درج اطلاعات آنها در کام.
 12. انجام تحلیل مبتنی بر مدل پروژه و درج نتایج آن در کام.
 13. تهیه، تامین و درج داده‏ها، اطلاعات و دانش‏های تکمیلی مورد نیاز.
 14. تجمیع داده‏ها در کام.
 15. تولید منظره‏های ترکیبی در کام.
 16. تولید گزارشات کام.
 17. انجام داده‏کاوی داده‏ها به کمک کاوشگر(مؤلفه داده کاوی محیط پژوهش الکترونیکی) و درج آنها در کام.
 18. تحلیل خودکار و رایانه‏‏ای مصاحبه‏ها، درج اطلاعات مدل تحلیل علّی و تحلیل رایانه‏ای آن و تولید گزارشات ابرمقداری.
 19. تولید مقاله ابرمقداری و ابرارجاعی حاصل پژوهش در گونه های الکترونیکی و کاغذی.
 20. پالایش کام برای تکمیل پیشینه پروژه انجام شده و آماده‏سازی آن برای انجام پروژه بعدی.

از شما دوستان عزیز که این مطلب آموزشی را دنبال نموده اید تشکر می کنیم و شما را دعوت میکنیم که برای فراگیری تحقیق نوشتن مطالب ما را دنبال کنید.این مطالب برای افزایش دانش شما در سایت قرار داده شده و کمک زیادی در یادگیری شما در انجام پروژه تحقیق خواهد نمود.

 

فریلنسر هستم و مهارت انجام پروژه ای را دارم!

اگر شما فریلنسر هستید و توانایی انجام پروژه ای را در یک رشته یا حوزه ای خاص دارید برای فعالیت در سایت کافه پروژه و کسب درآمد می توانید در سایت ثبت نام کنید و پروژه هایی با مهارت انتخاب خود را مشاهده کنید.جهت ثبت نام و ثبت رزومه خود در سایت از طریق دکمه پایین صفحه در سایت عضو شوید:

نحوه سفارش پروژه در سایت کافه پروژه :

اگر پروژه ای دارید که میخواهید آن را برون سپاری کنید کافی است در سایت کافه پروژه ثبت نام کنید و پروژه خود را ثبت نمایید.پروژه شما هر چه که باشد حتما مجری برای آن وجود دارد.جهت ثبت نام و ثبت سفارش پروژه خود برروی دکمه زیر کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیل

[email protected]

شماره تماس

021-55414864

آدرس

تهران ، ستارخان ، خیابان صفایی ، کوچه نیلوفر ، پلاک 14

پیام های خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید