مدلهاي رنگ در فتوشاپ

photoshop

مدلهای رنگ در فتوشاپ

مدل رنگ

مدلهای رنگ، روشهای مختلف نمایش رنگ بر روی کاغذ و صفحه نمایش کامپیوتر می‌باشند. مدلهای رنگ به قرار زیر هستند :
•RGB ( Red , Green , Blue ) ‌
•CMYK (Cyanred, Magenta, Yellow, Black)‌
•HSB (Hue , Saturation , Brightness )‌
•CIE Lab‌
روی رنگ Foreground کلیک کنید.
photoshop

همانطور که میدانید فقط یک طیف کوچک از نور قابل مشاهده است.
برای نمایش یک رنگ در مدلهای رنگی از عدد استفاده میشود. پس وظیفه مدلهای رنگی این است که یک رابطه بین هر رنگ و یک سری عدد ایجاد کنند. هر مدل رنگی با استفاده از یک سری عدد یک فضای رنگ ایجاد میکند. مشاهده می‌کنید که چهار مدل رنگی در این پنجره وجود دارد. که با تغییر رنگ، مقادیر عددی مدلها نیز به مقدار رنگ جدید تغییر میکند. در ادامه به توضیح هر کدام از این چهار مدل رنگی میپردازیم.

photoshop

چهار مدل رنگی

مقدار زیادی از طیف قابل مشاهده نور با ادغام سه رنگ قرمز، سبز و آبی قابل نمایش است. در این مدل مقدار هر یک از رنگهای اصلی ( قرمز R، سبز G و آبی B ) با یک عدد بین صفر تا ۲۵۵ نشان داده می‌شود. در مانیتور و تلویزیون رنگها توسط تابیدن نور در فسفرهای قرمز، سبز و آبی ساخته میشود، پس رنگها در مانیتور و تلویزیون توسط مدل RGB ایجاد میشوند. برای رنگ سفید خالص باید مقدار هر سه رنگ اصلی در مدل RGB برابر ۲۵۵ باشد.

photoshop

همانطور که مشاهده می‌کنید، برای رنگ سیاه خالص سه مقدار رنگهای اصلی برابر صفر می‌باشند. زمانیکه بخواهید رنگ سبز خالص داشته باشید, باید مقدار عددی قرمز ( R ) صفر، آبی ( B ) صفر و رنگ سبز ( G ) 255 باشد.
مدل رنگی CMYK برحسب انعکاس نور از روی جوهر خشک شده بر روی کاغذ پایه گذاری شده است. از نظر تئوری با استفاده از سه رنگ فیروزه‌ای (Cyan), سرخابی Magenta)), زرد Yellow)) میتوان تمامی رنگها را چاپ کرد ولی بدلیل آنکه در هر جوهر مقداری ناخالصی وجود دارد مخلوط این سه رنگ به جای مشکی قهوه‌ای میشود به همین علت علاوه بر سه رنگ فوق از رنگ مشکی (Black) نیز استفاده میشود. در CMYK، K نشان دهنده رنگ مشکی است به دلیل آنکه حرف B به رنگ آبی (Blue) تخصیص داده شده است، از حرف K جهت رنگ مشکی استفاده میشود.

photoshop

توجه کنید که مقادیر در این مدل رنگی برحسب درصد می‌باشد. پس اعدادی را که در کادرها وارد می‌کنیم، باید بین صفر تا صد باشد. بعنوان مثال برای ساخت رنگ سفید در این مدل رنگی باید درصد چهار رنگ ذکر شده را به صفر تغییر دهیم.
در مدل رنگیHSB سه پارامتر H، S و B وجود دارد که محدوده آنها را در شکل مشاهده میکنید. H پارامتر درجه رنگ می‌باشد و می‌تواند اعداد بین صفر تا ۳۶۰ باشد. پارامتر S بیانگر درجه خلوص رنگ یا میزان اشباع رنگ است و برحسب درصد بیان می‌شود, پس این پارامتر از صفر درصد که معادل خاکستری است تا ۱۰۰ درصد که معادل رنگ خالص می‌باشد می‌تواند مقدار دهی شود. پارامتر B میزان روشنایی رنگ را نشان می‌دهد. این پارامتر نیز برحسب درصد وارد می‌شود و از صفر درصد که معادل سیاه است تا ۱۰۰ درصد که معادل سفید می‌باشد، تغییر می‌کند.

photoshop

مدل CIE Lab جامع‌ترین مدل رنگی می‌باشد و وابسته به چاپ یا مانیتور نیست بلکه تمامی رنگهایی است که چشم میتواند ببیند را نمایش میدهد. این مدل طوری طراحی شده است که در آن رنگها به دستگاه وابسته نباشد. نرم افزار Photoshop از این مدل رنگی بعنوان مرجع و جهت مدیریت رنگها استفاده میکند. انواع رنگهای موجود در این فضا را میتوانید در شکل زیر مشاهده کنید.

photoshop

متداولترین مدلهای رنگ RGB و CMYK می‌باشند که با توجه به مورد استفاده، یکی از این دو مدل را انتخاب می‌کنیم. همانطور که در صفحات قبلی گفته شد از مدل CMYK جهت چاپ تصاویر و از مدل RGB برای نمایش تصاویر استفاده می‌کنیم.

روشهای انتخاب رنگ

در پنجره‌ای که مشاهده می‌کنید به چند روش می‌توانیم رنگهای مورد نظر خود را انتخاب کنیم. در روش اول که در صفحات قبلی نیز بیان شد عدد مربوط به هر رنگ را در جعبه‌های متن مربوط به مدل وارد میکنیم.
روش دوم کلیک بر روی رنگ مورد نظر در این پنجره می‌باشد. برای این کار روی رنگ دلخواه خود کلیک می‌کنید تا انتخاب شود. برای مثال در داخل کادر آبی کلیک کنید تا رنگ داخل این کادر انتخاب شود.

photoshop

از شما دوستان عزیز که این مطلب آموزشی را دنبال نموده اید تشکر می کنیم و شما را دعوت میکنیم که برای آشنایی با  نرم افزار فتوشاپ  و آموزش انجام  پروژه های فتوشاپ  آن مطالب ما را دنبال کنید.این مطالب برای افزایش دانش شما در سایت قرار داده شده و کمک زیادی در یادگیری شما در انجام پروژه معماری خواهد نمود.

 

فریلنسر هستم و مهارت انجام پروژه ای را دارم!

اگر شما فریلنسر هستید و توانایی انجام پروژه ای را در یک رشته یا حوزه ای خاص دارید برای فعالیت در سایت کافه پروژه و کسب درآمد می توانید در سایت ثبت نام کنید و پروژه هایی با مهارت انتخاب خود را مشاهده کنید.جهت ثبت نام و ثبت رزومه خود در سایت از طریق دکمه پایین صفحه در سایت عضو شوید:

نحوه سفارش پروژه در سایت کافه پروژه :

اگر پروژه ای دارید که میخواهید آن را برون سپاری کنید کافی است در سایت کافه پروژه ثبت نام کنید و پروژه خود را ثبت نمایید.پروژه شما هر چه که باشد حتما مجری برای آن وجود دارد.جهت ثبت نام و ثبت سفارش پروژه خود برروی دکمه زیر کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیل

[email protected]

شماره تماس

021-55414864

آدرس

تهران ، تهرانسر ، بلوار یاس ، مسکن ویژه ، یاس 6 ، یاس 3 ، بلوک ad3  ، واحد 2

پیام های خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید