دستور جمع آرایه در Matlab


دستور جمع آرایه در Matlab

در آموزش های گذشته سعی نمودیم پنجره Array Editor و نیز محیط متلب را توضیح دهیم.در این آموزش قصد داریم دستور جمع آرایه ها را در Matlab توضیح دهیم.

در ادامه می‌خواهیم عناصر ستون اول آرایه A را با هم جمع کنیم. برای اینکار دستور A(1,1) + A(2,1) + A(3,1) را باید وارد کنیم. دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

متلب Matlab

مشاهده می‌کنید که مجموع کلیه عناصر آرایه A محاسبه شده است. عملگر “:” کاربردهای دیگری نیز دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم. برای بررسی یکی از این کاربردها دستور۱:۵ را وارد می‌کنیم.
دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

متلب Matlab

مشاهده می‌کنید که خروجی این دستور از اعداد ۱ تا ۵ با قدم یک می‌باشد. حال دستور ۴۰:-۵:۲۰ را وارد می‌کنیم. دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

متلبMatlab

خروجی این دستور اعداد ۴۰ تا ۲۰ با قدم ۵- می‌باشد. در ادامه دستور فوق را وارد کرده و یک کاراکتر “;” در انتهای آن وارد می‌کنیم. برای اینکار کافیست دکمه حرکت مکان‌نما رو به بالا را فشاردهید تا دستور قبلی ظاهر شود.‌ کلید ; صفحه کلید را ‌فشار دهید. دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

متلبMatlab

اگر در انتهای دستور علامت; را تایپ ‌کنید خروجی را مشاهده نمی‌کنید، ولی جواب در Workspace ذخیره خواهد شد. در جدول زیر دستورات ساخت ماتریسهای مختلف نمایش داده شده است.
برای حذف ستون دوم ماتریس A دستور A(:,2)=[] را وارد می‌کنیم. در این دستور با استفاده از کاراکتر : تمامی ردیفها را انتخاب کرده‌ایم. سپس بعد از کاما شماره ستون ماتریس را تعیین می‌کنیم. در انتها قسمت انتخاب شده در ماتریس A را برابر یک ماتریس خالی قرار می‌دهیم.
دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

متلبMatlab

مشاهده می‌کنید که ستون دوم ماتریس A حذف شده و چون قبلاً ماتریس A یک ماتریس ۳*۳ بوده است اکنون به یک ماتریس ۳*۲ تبدیل شده است. این ماتریس را در پنجره Workspace نیز می‌توانید مشاهده کنید.‌ همانطور که تا اینجا متوجه شدید در MATLAB احتیاج به تعریف متغیر نداریم.

از شما دوستان عزیز که این مطلب آموزشی را دنبال نموده اید تشکر می کنیم و شما را دعوت میکنیم که برای فراگیری نرم افزار متلب مطالب ما را دنبال کنید.این مطالب برای افزایش دانش شما در سایت قرار داده شده و کمک زیادی در یادگیری شما در انجام پروژه متلب خواهد نمود.

فریلنسر هستم و مهارت انجام پروژه ای را دارم!

اگر شما فریلنسر هستید و توانایی انجام پروژه ای را در یک رشته یا حوزه ای خاص دارید برای فعالیت در سایت کافه پروژه و کسب درآمد می توانید در سایت ثبت نام کنید و پروژه هایی با مهارت انتخاب خود را مشاهده کنید.جهت ثبت نام و ثبت رزومه خود در سایت از طریق دکمه پایین صفحه در سایت عضو شوید:

نحوه سفارش پروژه در سایت کافه پروژه :

اگر پروژه ای دارید که میخواهید آن را برون سپاری کنید کافی است در سایت کافه پروژه ثبت نام کنید و پروژه خود را ثبت نمایید.پروژه شما هر چه که باشد حتما مجری برای آن وجود دارد.جهت ثبت نام و ثبت سفارش پروژه خود برروی دکمه زیر کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیل

[email protected]

شماره تماس

021-55414864

آدرس

تهران ، تهرانسر ، بلوار یاس ، مسکن ویژه ، یاس 6 ، یاس 3 ، بلوک ad3  ، واحد 2

پیام های خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید