آموزش تحلیل محتوا

این آموزش توسط سایت کافه پروژه برای ارتقای سطح علمی دانشجویان و علاقه مندان به  تحقیقات کیفی تنظیم شده و هدفش آشنایی با  نحوه کدگذاری در  این  تحقیق و نحوه انجام این تحقیقات  و کمک به دانشجویان و پژوهشگران برای حل مسائل تحقیقی با استفاده از این تحقیق است  لذا به جهت گستردگی مطالب  در چندین قسمت درحال برگذاری هست.و در هر قسمت بطور جداگانه آموزش های لازم داده خواهد شد

آموزش تحلیل محتوا

در ادامه قصد داریم آموزش تحلیل محتوا و انجام پروژه های کیفی را به شما ارائه دهیم.لطفا تا پایان با ما همراه باشید و آموزش های ما را دنبال نمایید.

تحلیل محتوا

چکیده

تحلیل محتوا یک وسیله  تحقیقی است که برای مشخص کردن وجود کلمات،مضمون ها یا مفاهیم ویژه  در بعضی عبارات کیفی داده شده استفاده می‌شود. با استفاده از تحلیل محتوا،پژوهشگران  می توانند حضور، معانی و روابط بین این  کلمات،مضمون ها یا مفاهیم ویژه ای را بصورت کمی در آورند و تحلیل کنند. به عنوان مثال، پژوهشگران می توانند زبان مورد استفاده در یک نوشته خبری را برای پیدا کردن  سوگیری یا جانبداری تحلیل کنند. سپس پژوهشگران می‌توانند دررابطه با پیام‌های درون متون، نویسنده (نویسندگان)، مخاطبان و حتی فرهنگ و زمان  در رابطه با آن متن یا عبارت نتیجه گیری کنند.

توصیف

منابع اطلاعات می‌تواند از مصاحبه‌ها، پرسش‌های باز، یادداشت‌ برداری ها از  تحقیق میدانی، گفتگوها یا به معنای واقعی کلمه هر نوع زبان ارتباطی  مثل  کتاب‌ها، نوشته های تاریخی سخنرانی‌ها، رسانه‌ها، باشد. و از طریق یک  مطالعه واحد می توان اشکال مختلف متن را در ارزیابی خود تحلیل کرد. برای تجزیه و تحلیل یک عبارت  با استفاده از تحلیل محتوا، آن عبارت  باید کدگذاری شود، یا  آن  متن یا عبارت به دسته‌هایی برای آسان کردن  تجزیه و تحلیل تقسیم شود. هنگامی که متن در دسته‌هایی  کد کدگذاری می‌شود، کدها می‌توانند بیشتر به «دسته‌های کد» تقسیم بندی شوند تا اطلاعات بیشتر خلاصه شوند.

تعاریف تحلیل محتوا

تعریف اول : «هر روشی برای نتیجه گیری از طریق شناسایی منظم و عینی خاصیت های ویژه  پیام‌ها».

تعریف دوم: روشی تفسیری و طبیعت گرایانه. ماهیت آن هم مشاهده و توصیف کردن است  و کمتر بر عناصر تجربی که معمولاً با تحقیقات علمی در ارتباط  هستند (قابلیت اطمینان ، اعتبار و تعمیم‌پذیری) وابسته است

تعریف سوم : یک روش  تحقیق برای توصیف قابل مشاهده، منظم و کمی محتوای قابل مشاهده ارتباطات.)

کاربردهای تحلیل محتوا

به دنبال شناسایی اهداف  و تمرکز بر مراحل  ارتباطی یک فرد، گروه یا موسسه است

عکس العمل های  نگرشی و رفتاری به ارتباطات  را توصیف می کند

وضعیت روانی یا عاطفی افراد یا گروه ها را مشخص می کند

تفاوت های بین المللی در محتوای ارتباطات را مشخص می سازد

الگوها را در محتوای ارتباطات مشخص می سازد

قبل از بکارگیری تحلیل محتوا از طریق  پیش ازمون سبب بهبود نظر سنجی می شود

مصاحبه های گروه متمرکز و سوالات باز را برای  کامل کردن  داده های کمی  را باید بتوانید تجزیه و تحلیل کنید

انواع تحلیل محتوا

تحلیل محتوا به دو دسته تقسیم می شوند  تحلیل مفهومی و تحلیل رابطه ای.

تحلیل مفهومی وجود و تعداد  مفاهیم را در یک متن معین  می کند

. تحلیل رابطه ای با بررسی روابط میان عبارات در یک متن، تحلیل مفهومی را بیشتر گسترش  می دهد. هر نوع تحلیل  محتوا ممکن است به نتایج، تحلیل ها و توصیفات  و معانی گوناگونی منجر شود.

نکته: یک دیگر از خدماتی که توسط سایت کافه پروژه ارائه می شود کار ریوایز مقاله است. جهت انجام پروژه ریوایز مقاله خود نیازمند آموزش کافه پروژه از ابتدا ملاحظه نمایید جهت مشاهده و آموزش های مرتبط با این پروژه  لازم است کلمه آموزش پروژه ریوایز مقاله را در بخش جستجو وارد نمایید و اینتر بزنید.سایت کافه پروژه برای انجام پروژه های دانشجویی و دادن مشاوره به دانشجویان نیز مجریان توانمندی را داراست که میتوانید برای انجام پروژه های خود از آنها کمک بگیرید.

 

تحلیل مفهومی

معمولاً افراد زمانی که به تحلیل محتوا می اندیشند به تحلیل مفهومی فکر می کنند. در تحلیل مفهومی، یک عبارت  برای بررسی انتخاب می شود و تجزیه و تحلیل شامل تبدیل به عدد کردن  و شمردن  حضور آن است. هدف اصلی بررسی وقوع عبارات انتخاب شده در داده ها است. شرایط ممکن است آشکار یا پنهان باشد. شناسایی عبارات آشکارآسان است. کدگذاری عبارات پنهان پیچیده تر است: شما باید محدوده  دلالت را مشخص کنید و بر اساس ذهنیت  قضاوت کنید. بنابراین، کدگذاری عبارات ضمنی شامل استفاده از فرهنگ لغت یا قوانین  برای ترجمه متن یا هر دو است.

برای شروع یک تحلیل محتوای مفهومی، ابتدا سؤال تحقیق راتعیین  کرده و نمونه یا نمونه هایی را برای تجزیه و تحلیل انتخاب کنید. در مرحله بعد، متن باید در یک طبقه بندی  محتوایی  که  مشخص باشد  کدگذاری شود. این اساساً یک روش برای  کاهش انتخاب ها است. با کاهش متن به دسته‌ها، محقق می‌تواند روی کلمات یا الگوهای ویژه ای  تمرکز داشته باشد  و برای آن کدنویسی کند که سؤال تحقیق را معین می‌کند.

نکته : سایت فریلنسینگ کافه پروژه یکی از بزرگترین سایتهای انجام پروژه های تحلیل آماری در ایران است که از وجود صدها فریلنسر متخصص کارهای آماری بهره می برد.جهت انجام پروژه ثبت نام نمایید و پروژه خود را ایجاد کنید

فرایند کلی برای انجام تحلیل محتوای مفهومی:

جهت سفارش نوشتن مقاله isi نیز میتوانید در سایت ثبت نام نمایید و پروژه خود را تعریف کنید.کافه پروژه بهترین نویسندگان مقاله در سطح کشور را داراست.

1-. سطح تجزیه و تحلیل را مشخص کنید: عبارت، معنای کلمه، عبارت، جمله، مفهو م ها

  1. تصمیم بگیرید که برای چند عبارت کدنویسی کنید: یک گروه از پیش تعریف شده یا رابطه بین دسته ها یا عبارات ایجاد کنید.
  2. تصمیم بگیرید که آیا برای وجود یا تعداد یک عبارت کد داشته باشید این تصمیم روند کدگذاری را دگرگون می کند

هنگام کدنویسی برای وجود یک مفهوم، محقق اگر یک مفهوم حداقل یک بار در داده ها ظاهر شود و مهم نیست که چند بار ظاهر شود، آن را فقط یک بار می شمارد.

هنگام کدنویسی برای تعداد یک مفهوم، محقق تعداد دفعاتی را که یک عبارت در یک متن ظاهر می شود، را باید بشمارد و بحساب آورد

  1. در مورد چگونگی تفاوت بین مفاهیم تصمیم بگیرید:

آیا متن باید دقیقاً همانطور که آشکار می شود کدگذاری شود یا وقتی به انواع  مختلف ظاهر می شود به همان صورت کدگذاری شود؟ به عنوان مثال، “خطرناک” در مقابل “خطرناک بودن”. نکته در اینجا بوجود آوردن  قوانین کدگذاری است تا این بخش‌های کلمه به‌طور آشکار و به شیوه‌ای منطقی دسته بندی شوند. قواعد می‌توانند همه این بخش‌های کلمه را در یک طبقه  قرار دهند، یا شاید بتوان قوانین را طوری بوجود آورد که محقق بتواند این بخش‌های کلمه را در کدهای جداگانه بیاورد.

چه محدوده ای از دلالت باید اجازه داده شود؟ کلماتی که بر مفهوم دلالت  می کنند یا کلماتی که بطور آشکارا مفهوم را بیان می کنند؟

  1. قوانینی برای کدگذاری متون خود بوجود آورید. پس از تکمیل تصمیمات در رابطه با مراحل 1-4، یک محقق می تواند گسترش قوانینی را برای تبدیل  متن به کدها شروع  کند. این فرآیند کدگذاری را سازماندهی می کند  و پایدار نگه می دارد. محقق می تواند دقیقاً برای آن چیزی که  می خواهد کدنویسی کند. اعتبار روش  کدگذاری زمانی ضمانت می شود که محقق در روش کد گذاری خودش یکسان و منسجم باشد، به این معنی که از قوانین  متن خودش پیروی کند. در تحلیل محتوا، رعایت قواعد متن  مساوی با روایی است.
  2. تصمیم بگیرید که با اطلاعات غیر مرتبط چه کاری انجام دهید: آیا باید این موضوع نادیده گرفته شود ، یا برای بررسی دوباره طرح کدگذاری در صورتی که به نتیجه کدنویسی اضافه شود استفاده شود
  3. متن را کدنویسی کنید: این کار را می توان با دست یا با استفاده از نرم افزار انجام داد. با استفاده از نرم‌افزار، محققان می‌توانند طبقه ها را وارد کرده و کدگذاری را به‌طور خودکار و با سرعت و با کارایی بیشتر توسط نرم‌افزار انجام دهند. هنگامی که کدنویسی به صورت دستی انجام می شود، پژوهشگر می تواند اشتباهات را بسیار راحت تر تشخیص دهد (مانند غلط املایی). در صورت استفاده از نرم افزار، متن را می توان از اشتباهات پاک کرد تا تمام داده های موجود را شامل شود. این تصمیم کدگذاری دستی در مقابل استفاده از نرم افزار برای اطلاعات پنهان و ضمنی  که  دسته بندی کردن داده ها و اطلاعات  برای کدنویسی دقیق، ضروری است، ارتباط زیادی دارد

8. نتایج خود را تجزیه و تحلیل و تفسیر کنید: در صورت امکان نتیجه گیری و تعمیم بگیرید.  مشخص  کنید که با متن غیر مرتبط، ناخواسته یا استفاده نشده چه کاری می توانید  انجام دهید: طرح کدگذاری را دوباره بررسی کنید، یا آن را  نادیده بگیرید یا دوباره تحلیل و بررسی  کنید. نتایج را با دقت تفسیر کنید زیرا تجزیه و تحلیل محتوای مفهومی فقط می تواند اطلاعات را تبدیل به عدد کند. به طور معمول، روندها و الگوهای کلی را می توان تعیین کرد

پیشنهاد لینک : اگر دنبال کارهای تحقیقاتی در این حوزه هستید و کار نرم افزاری به کارتان نمی آید میتوانید به صفحه انجام تحقیق سایت کافه پروژه مراجعه نمایید

در ادامه قصد داریم آموزش  تحلیل محتوا و انجام پروژه  های کیفی  را به شما ارائه دهیم.لطفا تا پایان با ما همراه باشید و آموزش های ما را دنبال نمایید.

نحوه سفارش پروژه در سایت کافه پروژه :

اگر پروژه ای دارید که میخواهید آن را برون سپاری کنید کافی است در سایت کافه پروژه ثبت نام کنید و پروژه خود را ثبت نمایید.پروژه شما هر چه که باشد حتما مجری برای آن وجود دارد.جهت ثبت نام و ثبت سفارش پروژه خود برروی دکمه زیر کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.