بهرگیری از مصالح هوشمند جهت ارتقا معماری پایدار

مهندسی معماری

بهرگیری از  مصالح  هوشمند جهت ارتقا  معماری پایدار

با گسترش و توسعه  شهری و افزایش جمعیت  در سال های اخیر شاهد ساخت و سازهایی هستیم که به نوعی بی توجه به مسائل اقلیمی و محیطی به سرعت مسیر نا به سامان خود را ادامه می دهند، ساختمان ها و نحوه زندگی در آنها در چند دهه اخیر دستخوش بسیاری از تغییر و تحولات حاصل از نوعی ساخت و ساز های غیر استاندارد شده است ، به گونه ای که ساختمان های کنونی آن زیستگاه هایی نیستند که به حال و مکان حاضر متعلق باشند . از همین رو آسایش محیطی انسان و محیط را مخل می کنند و پاسخگو مسائل زیست محیطی و اقلیمی نیستند و به آن آسیب می رسانند.

از ابتدا دهه ۱۹۸۰ میلادی گستره طراحی و ساخت ساختمان ها هر روز شاهد نو آوری های جدید در زمینه  مصالح کارآمد و پر بازده تر بوده است.در مسسیر پیشرفت روزافزون روز به روز برقابلیت مصالح افزوده شد و انسان همواره شاهد معرفی مصالح جدید به عرصه ساخت وساز بوده است .

بنابراین همواره رابطه ای تنگاتنگ ونوعی پیوند تاریخی ناگشودنی بین مصالح ساخت و معماری وجود داشته است.تا اینکه در قرن ۲۰ نقش مصالح و تکنولوژی در معماری اهمیت بیشتری یافت می توان گفت هم اکنون در آغاز قرن ۲۱ استفاده از مصالح را باتوجه به رفتار و خصوصیات پایه آنها انتخاب می شوند نه به دلیل عملکرد و چگونگی اجرای آنها.  مصالح به کار رفته در پوسته خارجی ساختمان نقشی اساسی در زمینه های شهرسازی،زیبایی شناسی بصری و همچنین مصرف انرژی و پایداری معماری دارد.از این رو مصالح به کار رفته در نمای ساختمان ها باتوجه به نوع اقلیم و کاربری موجود بسیار حائز اهمیت است .استفاده از مصالح هوشمند در نمای ساختمان باتوجه به پتانسیل هایی که دارند به نوعی کمک به منابع و مصرف انرژی است که امروزه محدود ورو به پایان است ،استفاده از انرژی های تجدید پذیر به جای سوخت های فسیلی از تباهی منابع طبیعی و آلودگی محیط زیست جلوگیری می کند که از اهداف پایداری معماری است.

باتوجه به منابع محدود کره زمین و شرایط شکننده زیست بوم این کره امروزه پایداری نه تنها در زمینه توسعه و پیشرفت بلکه در حوضه  های مختلف علمی واجرایی زندگی مورد تاکید است وراهکار مختلف ارائه شده است حرفه معماری هم به عنوان یکی از ارکان توسعه در شکل دهی محیط مصنوع مستثنی نبوده است.

طراحی برای سکونت و زندگی باید به گونه باشد که انرژی کمتر مصرف شود زباله کمتر تولید شود و محیط را الوده نکند. امروزه با وجود کمبود فضاهای باز در مناطق مسکونی ما بیشتر اوقات در فضاهای بسته سپری میکنیم این فضاها ی بسته خیلی فضاهای سالمی نیسشتند زیرا از مصالحی استفاده می شود که سالم نیستند.

در نگرش طراحی ساختمان های پایدار  اغلب ازمصالح پربازدهی استفاده میشود چرا که این مواد ماهیتی سازگارتر با محیط زیست داشته و سبب افزایش عمر مفید ساختمان می شوند.(مصالح هوشمند نما،رویکردی پایدار در معماری فردا ) امروزه استفاده کردن از انرژی و صرفه جویی کردن یکی از دغدغه های مسائل جهانی است و برای همین منظور اجرای استانداردها و معیارهای دائمی صرفه جویی در انرژی ، تعیین و کنترل دقیق مصرف انرژی در ساختمان ، امری حیاتی به نظر می رسد . این معماری در اصل مفهوم معماری هماهنگ با طبیعت است..

از شما دوستان عزیز که این مطلب آموزشی را دنبال نموده اید تشکر می کنیم و شما را دعوت میکنیم که برای آشنایی با مهندسی معماری و گرایش های آن مطالب ما را دنبال کنید.این مطالب برای افزایش دانش شما در سایت قرار داده شده و کمک زیادی در یادگیری شما در انجام پروژه معماری خواهد نمود.

فریلنسر هستم و مهارت انجام پروژه ای را دارم!

اگر شما فریلنسر هستید و توانایی انجام پروژه ای را در یک رشته یا حوزه ای خاص دارید برای فعالیت در سایت کافه پروژه و کسب درآمد می توانید در سایت ثبت نام کنید و پروژه هایی با مهارت انتخاب خود را مشاهده کنید.جهت ثبت نام و ثبت رزومه خود در سایت از طریق دکمه پایین صفحه در سایت عضو شوید:

نحوه سفارش پروژه در سایت کافه پروژه :

اگر پروژه ای دارید که میخواهید آن را برون سپاری کنید کافی است در سایت کافه پروژه ثبت نام کنید و پروژه خود را ثبت نمایید.پروژه شما هر چه که باشد حتما مجری برای آن وجود دارد.جهت ثبت نام و ثبت سفارش پروژه خود برروی دکمه زیر کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیل

[email protected]

شماره تماس

021-55414864

آدرس

تهران ، ستارخان ، خیابان صفایی ، کوچه نیلوفر ، پلاک 14

پیام های خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید