کتیا چیست؟

جدیدترین و پرکاربردترین ابزارهای طراحی به کمک رایانه هستند.

کتیا مخفف  کلمه برنامه تعاملی سه بعدی به کمک کامپیوتر می باشد. که  بسیار گسترده تر  از یک بسته نرم افزاری برای طراحی به کمک کامپیوتر است. این یک مجموعه نرم افزار کامل است که شامل نرم افزار CAD، CAE (مهندسی به کمک رایانه) و  (تولید به کمک رایانه) است.

بنابراین، بیایید نگاهی به هر یک از این زمینه ها و ابزارهایی که کتیا برای افزایش  نوآوری در توسعه محصول به متخصصان ارائه می دهد بی اندازیم.

(طراحی به کمک کامپیوتر) چیست؟

فعال کردن طراحی دو بعدی و سه بعدی

طراحی به کمک کامپیوتر بیشتر توسط مهندسان برای کمک به ایجاد، اصلاح و/یا تجزیه و تحلیل نمایش گرافیکی طرح های محصول به کار گرفته می شود. کاربردهای آن در بسیاری از صنایع به دلیل مزایای زیادش  بسیار گسترش پیدا کرده  است.

نوآوری نرم افزار طراحی به کمک کامپیوتر به بهبود کیفیت طراحی از طریق دقت بیشتر و کاهش خطاهای طراحی ادامه می دهد. نرم افزار طراحی به کمک کامپیوتر همچنین قادر است ارتباطات را به دلیل متمرکز کردن داده ها و ابزار  طراحی بهبود بخشد و امکانات زیادی  را برای مهندسان و تولید کنندگان بوجود آورد.

نکته:جهت انجام پروژه کتیا خود نیازمند آموزش کافه پروژه از ابتدا ملاحظه نمایید جهت مشاهده و آموزش های مرتبط با این نرم افزار لازم است کلمه آموزش کتیا را در بخش جستجو وارد نمایید و اینتر بزنید

(مهندسی به کمک کامپیوتر) چیست؟

امکان تایید داده ها از طریق تجزیه و تحلیل مدل های سه بعدی

مهندسی به کمک کامپیوتر که بیشتر توسط مهندسان برای شبیه سازی و تجزیه و تحلیل طرح های محصول استفاده می شود. این تحلیل‌ها معمولاً شامل تحلیل اجزای محدود نرم افزار (مهندسی به کمک کامپیوتر)، دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) و دینامیک چند بدنه (MBD) می‌شوند. همانند نمونه سازی، این فرآیندها  نیز به آماده سازی طراحی محصول برای کمک به حل مشکلات دنیای واقعی کمک می کنند. این آزمایش مهندسان را قادر می‌سازد تا تصمیمات و ارزیابی های  بهتری در مورد طراحی محصول بدست آورند – این در نهایت منجر به عملکرد بهتر محصول و رضایت  مشتری می‌شود.

ساختن به کمک کامپیوتر چیست؟

امکان طراحی مراحل  تولید برای ساخت مدل های سه بعدی

تولید به کمک رایانه معمولاً توسط سازندگان – به جای مهندسان طراح – برای برنامه ریزی، مدیریت، کنترل و خودکارسازی عملیات تولید استفاده می شود. نرم افزار ساختن به کمک کامپیوتر از طرح های نرم افزار طراحی به کمک کامپیوتر برای نتیجه گیری از دستورالعمل های رایانه  و در عین حال بهینه سازی مراحل تولید قطعه و استفاده از مواد استفاده می کند.

نسخه فعلی کتیا چیست؟

کتیا در حال حاضر در نسخه سطح ۶ قرار دارد که بیشتر با نام نرم افزار کتیا با ورژن ۶ شناخته می شود.

اولین نسخه کتیا در سال ۱۹۷۷ توسط داسو سیستمز ، که هنوز هم این نرم افزار را گسترش و توسعه می دهد، بازمی گردد. این هواپیما در ابتدا برای استفاده در طراحی جت جنگنده داسو میراژ ساخته شد.

امروزه، پرکاربردترین نسخه کتیا ورژن ۵  است که نرم افزار  کتیا با ورژن ۵  هنوز در برخی صنایع، عمدتاً همراه با نرم افزار کتیا با ورژن ۶، استفاده می شود. بین نسخه ها، ورژن ۵ کتیا از نظر استفاده و ظاهر بسیار متفاوت است. هر نسخه قابلیت های بیشتر و  قابل توجهی را برای ما فرام می آورد . در  نرم افزار کتیا با ورژن ۴ و  ۵،، اصول اولیه فرآیند طراحی بوجود آمد و در  ورژن ۵  و ورژن ۶ مدیریت داده ها تغییر کرد. در هر نسخه، داسو سیستمز نیز به‌روزرسانی‌هایی را در قالب نسخه‌های منتشر شده ارائه می‌کند. نسخه‌های جدید معمولاً سالانه منتشر می‌شوند و همچنین قابلیت‌های بیشتری  را در هر نسخه و همچنین رفع اشکال‌ها به همراه می آورد.

برای سازمان های بزرگ، مدیریت تعداد  زیادی از داده هاسخت  است و به کاربران اجازه می دهد این داده ها را به اشتراک بگذارند. این را می توان با استفاده از محصولات  (مدیریت چرخه عمر محصول) کنترل کرد. کتیا با ورژن ۵ را می توان بر اساس فایل یا در کنار بسته نرم افزاری دیگری که دارای امکان(مدیریت چرخه عمر محصول)  است، مانند اناویا یا اسمارتیم استفاده کرد. با این حال کتیا قبلاً اناویا با وژن ۶ را یکپارچه کرده است. مزایای اصلی استفاده از محصول (مدیریت چرخه عمر محصول) پیشگیری برای  از دست دادن داده ها و بوجود آوردن یک  زمینه امنیتی است

تجربه سه بعدی کتیا چیست؟

CAD CAM CAE و موارد دیگر در پلتفرم تجربه سه بعدی

تجربه سه بعدی کتیا اساساً  همان تکرار  ورژن ۶ کتیا است. مدیریت داده‌های محصول (PDM) و مدیریت چرخه عمر محصول (PLM) را از طریق اناویا با ادغام دیگر مارک‌های سیستم های دسالت مانند سیمولا، دلمیا و غیره ترکیب می‌کند.

هدف پلتفرم تجربه سه بعدی این است که سایر بخش های یک سازمان را فراتر از دفتر مهندسی به هم متصل کند. این PLM استثنایی و مبتنی بر وب و همچنین امکان مشاهده مدل ها بدون نیاز به نصب برنامه های اضافی را فراهم می کند. تجربه سه بعدی کتیا نه تنها تغییری در رابط کاربری گرافیکی (GUI) ایجاد می کند، بلکه باعث سهولت استفاده و سبب یک تجربه کلی و بهبود توانایی کاربران می شود

در وبینار اخیر ما با تفاوت های عملی عمده بین کتیا با ورژن ۵ و تجربه سه بعدی کتیا آشنا  می شویم .علاوه بر کتیا یکی  دیگر از نرم افزارهایی که می تواند در  رابطه با تحلیل داده ها به شما کمک کندماکسول است که جهت سفارش پروژه ماکسول خود نیازمند آموزش کافه پروژه از ابتدا ملاحظه نمایید جهت مشاهده و آموزش های مرتبط با این نرم افزار لازم است کلمه آموزش ماکسول را در بخش جستجو وارد نمایید و اینتر بزنید

کتیا از کدام عملکردها پشتیبانی می کند؟

کتیا دارای قابلیت هایی در چندین محدوده  است.

اکثر کاربران به همه عملکردهای موجود در کتیا نیاز ندارند، که  هزینه زیادی را  بر کاربر یا سازمان دارد. بنابراین مجوزها،  شامل عملکردهای مورد نیاز برای کاربران  می شوند و از پیش تعریف شده اند. بسته به مجوز، امکانات زیادی در دسترس هستند و/یا امکانات زیادی در میزهای کار در دسترس هستند. میزهای کار در کتیا کمی شبیه نرم افزارهای مختلف دیگر هستند که در کتیا نگهداری می شوند. آنها به کاربر اجازه می دهند تا وظایف مختلفی را انجام دهد، از جمله:

مدل سازی قسمت

میز کار برای طراحی پارت

میز کار پارت دیزاین کاربران را قادر می سازد تا قطعات مکانیکی سه بعدی دقیقی را ایجاد کنند. از طراحی مونتاژ گرفته تا طراحی دقیق، برنامه بخش های طراحی بیشتر آنها  نیازهای طراحی را شامل می شوند.

مدل سازی مونتاژ

میز کاربرای طراحی مونتاژ

میز کار طراحی مونتاژ به کاربران امکان می دهد تا با برنامه های بخش های طراحی و پیش نویس مولد در پروژه های طراحی مقایسه کننده  همکاری کنند. ابزارهای بصری مختلف امکان تحلیل سه بعدی را در مجموعه های بزرگ فراهم می کنند.

مدلسازی سطح

میز کار برای طراحی سطح مولد

میز کار طراحی سطح مولد به کاربران این امکان را می دهد تا عناصر ساختاری وایرفریم ایجاد کنند و طراحی قطعات مکانیکی موجود را با ویژگی های قاب سیمی و سطحی غنی کنند.

تحلیل المان های محدود

تجزیه و تحلیل ساختاری مولد و فعال

تجزیه و تحلیل ساختاری مولد، این امکان را برای کاربران بوجود می آورد   تا تجزیه و تحلیل مکانیکی مرتبه اول را برای سیستم های سه بعدی انجام دهند.

این میز کار شامل:

– تجزیه و تحلیل ساختاری بخش تولیدی (GPS) برای به دست آوردن اطلاعات رفتار مکانیکی.

– تحلیل سازه الفینی (EST) برای تحولات تحلیل مکانیکی.

– تجزیه و تحلیل ساختاری مونتاژ مولد (GAS) برای تجزیه و تحلیل رفتار مکانیکی کل مجموعه.

– تجزیه و تحلیل پویا و  مولد (GDY) برای کار در زمینه پاسخ پویا.

طراحی قطعات ورق فلزی

طراحی مولد ورق فلز

طراحی مولد ورق فلز کاربران را قادر می‌سازد تا مدل‌سازی مبتنی بر ویژگی‌های گروهی را انجام دهند و طراحی قطعات ورق فلزی را در مهندسی هم‌زمان بین نمایش قطعه باز یا تا شده امکان‌پذیر می‌سازد.

تفسیر

میز کار  برای رندر زمان واقعی

میز کار رندر زمان واقعی کاربران را قادر می سازد تا مشخصات مواد را تعریف کنند که در کل فرآیند برای گسترش  محصول به اشتراک گذاشته می شود، در حالی که مواد را بر روی قطعات و محصولات برای تولید رندرهای واقعی می نویسند.

ایجاد نقشه های مهندسی

میز کار پیش نویس مولد

میز کار پیش نویس مولد کاربران را وادار می کند تا نقشه هایی را از طریق قطعات سه بعدی و تعاریف مجموعه تولید کنند.

رقیب اصلی نرم افزار کتیا :

نرم افزار سالیدورک یکی از رقبای اصلی نرم افزار کتیا در انجام پروژه های مهندسی مکانیک است که امکانات بسیار زیادی را ارائه می نماید.البته هنوز کتیا طرفداران بیشتری به نسب با نرم افزا سالیدورک دارد اما این نرم افزار در بین دانشجویان از محبوبت زیادی برخوردار می باشد.برای سفارش پروژه سالیدورک میتوانید از طریق راه های ثبت پروژه در سایت استفاده نماید.

ممنون از اینکه آموزش های ما را دنبال می کنید این بخش از آموزش کاربرد نرم افزار متلب به اتمام رسید به زودی آموزش قسمت بعدی نرم افزار بر روی سایت منتشر می شود

نحوه سفارش پروژه در سایت کافه پروژه :

اگر پروژه ای دارید که میخواهید آن را برون سپاری کنید کافی است در سایت کافه پروژه ثبت نام کنید و پروژه خود را ثبت نمایید.پروژه شما هر چه که باشد حتما مجری برای آن وجود دارد.جهت ثبت نام و ثبت سفارش پروژه خود برروی دکمه زیر کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *