نوار ابزار متلب Matlab

به  آموزش نرم‌افزار MATLAB خوش آمدید. با کمک MATLAB می‌توانید محاسبات ریاضی پیچیده را به سادگی انجام دهید. این نرم‌افزار دارای محیط قابل انعطاف و یک زبان قدرتمند برای محاسبات تکنیکی است. در این آموزش می‌خواهیم با محیط MATLAB آشنا شویم. برای اجرای این برنامه روی دکمه Start کلیک کنید.
منوی فرعی All Programs را باز کنید.
روی گزینه MATLAB 2014 کلیک کنید.

متلب Matlab

Title bar

اکنون وارد محیط MATLAB شده‌ایم. قسمت مشخص شده با کادر قرمز نوار عنوان یا Title bar نام دارد که نام این نرم‌افزار در این قسمت نوشته شده است.

Menu Bar

قسمت مشخص شده با کادر قرمز نوار منو یا Menu Bar نامیده می‌شود که از طریق گزینه‌های این منو می‌توانید اعمال مورد نظر خود را انجام دهید.
قسمت مشخص شده با کادر قرمز نوار ابزار (Tool Bar) نام دارد که شامل یکسری کلیدهای دسترسی سریع است. معمولاً گزینه‌های پر کاربرد منوها مانند ذخیره کردن یک فایل در نوار ابزار قرار دارد تا کاربر با استفاده از یک دکمه و کلیک بر روی آن بتواند عملیات مورد نظر را سریعتر انجام دهد. پس برای راحتی و سرعت بیشتر این دکمه‌ها در این قسمت قرار داده شده‌اند.  پنجره مشخص شده Command Window نام دارد. در این قسمت توابع مختلف MATLAB وM-Fileها که توسط کاربر نوشته شده است، اجرا می‌شود. (با M-Fileها در آینده آشنا خواهید شد.) در این قسمت با وارد کردن دستور و زدن کلید Enter دستور مورد نظر اجرا می‌شود. از برگه Current Folder برای رفتن به دایرکتوری یا شاخه دیگر استفاده می‌کنیم.
در قسمت مشخص شده خصوصیات فایل را مشاهده می‌کنید.‌ در این قسمت برگه workspace را مشاهده می‌کنید که برای مشاهده متغیرهای Workspace می‌باشد.

 Command History

قسمت مشخص شده با کادر قرمز پنجره‌ Command History می‌باشد که جهت مشاهده و اجرای توابع اجرا شده قبلی کاربرد دارد. تا اینجا تا حدودی با محیط Matlab آشنا شدید. در ادامه می‌خواهیم محیط Matlab را به دلخواه خود تغییر دهیم. از سربرگHome روی دکمه باز شونده ENVIRONMENT کلیک کنید.

متلب Matlab

Layout

روی دکمه باز شونده Layout کلیک کنید.
در منوی باز شده یکسری گزینه مشاهده می‌کنید. این گزینه‌ها حالتهایی از پیش تعریف شده می‌باشند همانطور که از نام گزینه اول مشخص است، با انتخاب این گزینه‌ پنجره‌ها به حالت اولیه باز می‌گردند. با انتخاب گزینه مشخص شده تمامی پنجره‌ها بسته شده و فقط پنجره Command Window باز خواهد بود. با انتخاب گزینه Three Column پنجره‌های Workspace، Current Folder و Details را مشاهده کنید که در این حالت هر کدام از پنجره‌ها مقدار از محیط کاری را اشغال می‌کنند. با انتخاب گزینه مشخص شده همه پنجره‌های MATLAB را به صورت برگه‌ای و پنجره Command Window را در وسط صفحه‌کاری مشاهده می‌کنید. روی گزینه مشخص شده کلیک کنید.

متلب Matlab

از شما دوستان عزیز که این مطلب آموزشی را دنبال نموده اید تشکر می کنیم و شما را دعوت میکنیم که برای فراگیری نرم افزار متلب مطالب ما را دنبال کنید.این مطالب برای افزایش دانش شما در سایت قرار داده شده و کمک زیادی در یادگیری شما در انجام پروژه متلب خواهد نمود.

فریلنسر هستم و مهارت انجام پروژه ای را دارم!

اگر شما فریلنسر هستید و توانایی انجام پروژه ای را در یک رشته یا حوزه ای خاص دارید برای فعالیت در سایت کافه پروژه و کسب درآمد می توانید در سایت ثبت نام کنید و پروژه هایی با مهارت انتخاب خود را مشاهده کنید.جهت ثبت نام و ثبت رزومه خود در سایت از طریق دکمه پایین صفحه در سایت عضو شوید:

نحوه سفارش پروژه در سایت کافه پروژه :

اگر پروژه ای دارید که میخواهید آن را برون سپاری کنید کافی است در سایت کافه پروژه ثبت نام کنید و پروژه خود را ثبت نمایید.پروژه شما هر چه که باشد حتما مجری برای آن وجود دارد.جهت ثبت نام و ثبت سفارش پروژه خود برروی دکمه زیر کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *