مهندسی برق گرایش مخابرات

مهندسی برق

مهندسی برق گرایش مخابرات

عصر حاضر را عصر اطلاعات می نامند. این بخاطر اهمیت بسیار زیاد اطلاعات و فناوری اطلاعات و نقش بسیار مهم آن چه بطور مستقیم و چه غیر مستقیم در اقتصاد کشورها است. چهار رکن اطلاعات عبارتند از گردآوری، انباشت، پردازش و انتقال.

رشته مهندسی برق مخابرات را اگر بطور خاص بمعنای مهندسی ارتباطات راه دور در نظر بگیریم بیشتر بر رکن چهارم اطلاعات یعنی انتقال اطلاعات متمرکز می باشد. هدف انتقال اطلاعات بین دو نقطه مبدأ و مقصد است که معمولاً در فاصله دور از یکدیگر قرار گرفته اند بطوریکه محرمانگی اطلاعات حتی الامکان رعایت شود و اصالت آن نیز محفوظ بماند و در عین حال تا حد ممکن منابع کمتری را نیز مصرف نماید.

اما مهندسی برق مخابرات بطور عام شامل تمامی چهار رکن اطلاعات می شود و امروزه منظور بیشتر دوره های مهندسی برق مخابرات این حالت دوم است که تا حدی با رشته های مهندسی کامپیوتر همپوشانی می یابد. در این حالت مهندس مخابرات باید روشهای نمونه برداری مناسب از سیگنالهای مختلف را آموخته، با نحوه فشرده سازی، فیلتر کردن، توصیف سیگنال در فضاهای برداری و تبدیل یافته نیز آشنا باشد.

گرایش های مهندسی مخابرات

دو گرایش عمده مهندسی مخابرات عبارتند از گرایش سیستم و میدان. گرایش میدان شامل حوزه هایی نظیر انتشار موج، مایکروویو، آنتن، رادار، ادوات مخابرات نوری و … می شود. در گرایش سیستم سامانه های مخابراتی بصورت بلوکهای مختلف طراحی شده و رابط های بین این بلوکها مشخص می شوند. محدودیت های عملکردی و مشخصات فنی مورد نیاز هر بلوک نیز باید تعیین شوند. ساخت برخی از این بلوکها که مربوط به ادوات مایکرو ویو و آنتنها می شود برعهده مهندس مخابرات گرایش میدان است و برخی دیگر را مهندسین الکترونیک می سازند. قسمت پردازش اطلاعات شامل مدگردانی، رمزنگاری، آشکارسازی، فشرده سازی و …. بر عهده مهندس مخابرات سیستم می باشد. یک شاخه مهم دیگر در مخابرات سیستم طراحی شبکه های مخابرات داده ها است. در این شاخه پروتکلهای ارتباطی مناسب برای کاربردهای مختلف طراحی و پیاده سازی می شود.

دروس تخصصی مهندسی برق مخابرات عبارتند از:

مخابرات(۲) که هدف آن آشنایی دانشجویان با اصول مخابرات دیجیتال و تئوری اطلاعات است. میدان ها و امواج که انتشار امواج الکترومغناطیس در محیط های مختلف را مورد بررسی قرار می دهد. آنتن که هدف آن آشنایی دانشجویان با انواع مختلف آنتن ها و اصول طراحی آنتن است. فیلتر و سنتز مدار که نحوه طراحی و سنتز انواع مدارهای لازم جهت جدا سازی سیگنال در حوزه فرکانس را بررسی می کند. مایکرو ویو که هدف آن آشنایی دانشجویان با ادوات مایکرو ویو و کاربردهای آن است. دروس دیگری نظیر مدارهای مخابراتی و الکترونیک (۳) نیز جزئی از دروس تخصصی این رشته است که با مهندسی برق گرایش الکترونیک مشترک می باشد.

دروس اختیاری ویژه این گرایش نیز طیف متنوعی از دروس را شامل می شوند از آنجمله: سیستمهای انتقال مخابراتی، سوئیچینگ، مخابرات نوری، مخابرات ماهواره ای، مخابرات سیار، سیستم تلویزیون، شبکه های انتفال داده، شبکه کامپیوتری، اصول سیستمهای رادار

تحصیل رشته مخابرات

دانشجویانی که علاقه مند به ادامه تحصیل در این گرایش هستند باید پایه ریاضی قوی داشته باشند و به دروس ریاضی مهندسی، الکترومغناطیس، تجزیه و تحلیل سیستمها و مخابرات (۱) توجه ویژه داشته باشند و آنها را بخوبی فرا گیرند.

بازار کار این رشته بسیار خوب است و اغلب شرکتهای بزرگ و ارگانهای دولتی فارغ التحصیلان این رشته را جذب می کنند. زمینه فعالیت در قالب شرکتهای خصوصی نیز برای این رشته وجود دارد.

به لحاظ ادامه تحصیل نیز امکان ادامه تحصیل تا بالاترین مقاطع تحصیلی در داخل کشور وجود داشته و فارغ التحصیلان این رشته هیچ مشکلی از این بابت نخواهند داشت. ضمن اینکه بخاطر اشتراک بسیار زیاد دروس این گرایش با گرایشهای الکترونیک و کنترل ادامه تحصیل فارغ التحصیلان مخابرات در این گرایشها نیز ممکن است. همچنین امکان ادامه تحصیل در مهندسی کامپیوتر گرایش شبکه نیز وجود دارد.

چنانچه سئوالات دیگری در مورد گرایش مخابرات دارید می توانید بطور حضوری به دفتر اینجانب مراجعه و یا از طریق قسمت پرسش و پاسخ وبگاه دانشگاه درصفحه اینجانب مطرح نمائید تا پاسخگو باشم

فریلنسر هستم و مهارت انجام پروژه ای را دارم!

اگر شما فریلنسر هستید و توانایی انجام پروژه ای را در یک رشته یا حوزه ای خاص دارید برای فعالیت در سایت کافه پروژه و کسب درآمد می توانید در سایت ثبت نام کنید و پروژه هایی با مهارت انتخاب خود را مشاهده کنید.جهت ثبت نام و ثبت رزومه خود در سایت از طریق دکمه پایین صفحه در سایت عضو شوید:

نحوه سفارش پروژه در سایت کافه پروژه :

اگر پروژه ای دارید که میخواهید آن را برون سپاری کنید کافی است در سایت کافه پروژه ثبت نام کنید و پروژه خود را ثبت نمایید.پروژه شما هر چه که باشد حتما مجری برای آن وجود دارد.جهت ثبت نام و ثبت سفارش پروژه خود برروی دکمه زیر کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیل

[email protected]

شماره تماس

021-55414864

آدرس

تهران ، تهرانسر ، بلوار یاس ، مسکن ویژه ، یاس 6 ، یاس 3 ، بلوک ad3  ، واحد 2

پیام های خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید