ماتريس ها، آرايه ها و توابع در Matlab


ماتریس ها، آرایه ها و توابع در Matlab

در آموزش های گذشته سعی نمودیم تمامی نوار ابزار های متلب و نیز محیط متلب را توضیح دهیم.در این آموزش سعی نموده ایم که ماتریس ها و توابع را در متلب توضیح دهیم.

ماتریسها

نرم‌افزار MATLAB پردازش اطلاعات را با کمک ماتریسها انجام می‌دهد. به این جهت درک مفاهیم ماتریس برای یادگیری این نرم‌افزار اساسی می‌باشد و باعث می‌شود بهتر بتوانید با این نرم‌افزار کار کنید در این فصل به بررسی ماتریسها و آرایه‌ها و روش استفاده از آنها می‌پردازیم.
می‌خواهیم با روش وارد کردن یک ماتریس آشنا شویم. ماتریس A بصورت زیر تعریف شده است.
A =
برای واردکردن ماتریس فوق باید عبارت زیر را تایپ کنید.
A= [1 3 5 ; -6 20 10 ; -12 -15 -6]‌
روش تعریف به این صورت است که در ابتدا علامت “[” را وارد می‌کنیم سپس اعداد ردیف اول را وارد می‌کنیم. بین هر دو عدد نیز یک فاصله یا کاراکتر “,” باید وارد شود تا محل پایان عدد و شروع عدد بعدی مشخص گردد. برای وارد کردن ردیف بعدی از کاراکتر “;” استفاده می‌شود. البته از کلید Enter نیز می‌توانید استفاده کنید. در انتها نیز کاراکتر “]” را وارد می‌کنیم.مشاهده می‌کنید که دستور صفحه قبل را وارد کرده‌ایم. با توجه به مطالبی که بیان کردیم برای وارد کردن ماتریس ذکر شده می‌توانید از عبارت زیر نیز استفاده کنید.
A=[1 , 3 , 5‌
-۶,۲۰,۱۰‌
-۱۲,-۵,-۶]‌
دکمه Enter را فشار دهید تا مقدار ماتریس وارد شود.

متلب Matlab

اکنون ماتریس مورد نظر تعریف شده است. برای مشاهده این ماتریس، روی ماتریس A در پنجره Workspace دابل کلیک کنید

متلب Matlab

Open Selection

اکنون پنجره ویرایش این آرایه را مشاهده می‌کنید برای مشاهده این پنجره می‌توانستید روی A راست‌ کلیک کرده و گزینه Open Selection منوی باز شده را انتخاب کنید. در این پنجره می‌توانید تغییرات لازم را بر روی ماتریس وارد کنید در قسمت مشخص شده با کادر آبی نیز اعدادی را که وارد کردیم مشاهده می‌کنید. می‌توانید در صورت نیاز این اعداد را تغییر دهید.
تا اینجا با نحوه وارد کردن آرایه و تغییر آن آشنا شدید. در ادامه این بخش به بررسی عملیات بر روی ماتریسها می‌پردازیم. می‌خواهیم ۳ واحد به تمامی عناصر آرایه A اضافه کنیم و آرایه جدید را در B ذخیره کنیم برای این‌ کار عبارت B=A+3 را در ادامه وارد می‌کنیم.
دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید، تا این دستور اجرا شود.

متلب Matlab

مشاهده می‌کنید که به تمامی عناصر آرایه A سه واحد افزوده شده و در آرایه B ذخیره شده است. دو آرایه A و B را می‌توانید در قسمت Workspace مشاهده کنید. روی متغیر B در این پنجره دابل کلیک کنید.

متلب Matlab

 

از شما دوستان عزیز که این مطلب آموزشی را دنبال نموده اید تشکر می کنیم و شما را دعوت میکنیم که برای فراگیری نرم افزار متلب مطالب ما را دنبال کنید.این مطالب برای افزایش دانش شما در سایت قرار داده شده و کمک زیادی در یادگیری شما در انجام پروژه متلب خواهد نمود.

فریلنسر هستم و مهارت انجام پروژه ای را دارم!

اگر شما فریلنسر هستید و توانایی انجام پروژه ای را در یک رشته یا حوزه ای خاص دارید برای فعالیت در سایت کافه پروژه و کسب درآمد می توانید در سایت ثبت نام کنید و پروژه هایی با مهارت انتخاب خود را مشاهده کنید.جهت ثبت نام و ثبت رزومه خود در سایت از طریق دکمه پایین صفحه در سایت عضو شوید:

نحوه سفارش پروژه در سایت کافه پروژه :

اگر پروژه ای دارید که میخواهید آن را برون سپاری کنید کافی است در سایت کافه پروژه ثبت نام کنید و پروژه خود را ثبت نمایید.پروژه شما هر چه که باشد حتما مجری برای آن وجود دارد.جهت ثبت نام و ثبت سفارش پروژه خود برروی دکمه زیر کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیل

[email protected]

شماره تماس

021-55414864

آدرس

تهران ، ستارخان ، خیابان صفایی ، کوچه نیلوفر ، پلاک 14

پیام های خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید