دستور چند جمله ای ها در Matlab


دستور چند جمله ای ها در Matlab

در آموزش های گذشته سعی نمودیم پنجره Array Editor و نیز محیط متلب را توضیح دهیم.در این آموزش قصد داریم دستور چند جمله ای ها را در Matlab توضیح دهیم.

 

یکی از مباحثی که در MATLAB به آن احتیاج داریم چند جمله‌ایها می‌باشند در ابتدا باید روش شناسایی چند جمله‌ای را بررسی کنیم. در MATLAB چند جمله‌ای براساس بردار ضرایب مشخص می‌شود به عنوان مثال چند جمله‌ای f = 4×4 + 3×2 + 5x – 3به صورت زیر در MATLAB نمایش داده می‌شود.
f= [4 , 0 , 3 , 5, -3]‌
یعنی به ترتیب توانها ضرایب آنها را می‌نویسیم و با استفاده از کاما از یکدیگر جدا می‌کنیم. چند جمله‌ای g = 6×3 – 2×2 + 4x +2 نیز به صورت g = [6,-2,4,2] نمایش داده می‌شود در ادامه این دستورات را وارد می‌کنیم.وظیفه این دستور تعریف دو چند جمله‌ای f و g می‌باشد. دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

f = 4×4 + 3×2 + 5x – ۳‌
g = 6×3 – 2×2 + 4x +2

 

متلبMatlab

در ادامه می‌خواهیم چند جمله‌ای f را با چند جمله‌ای g جمع کنیم. برای این کار باید هر دو چند جمله‌ای دارای درجه‌های برابر باشند. برای این کار باید در چند جمله‌ای g ضریب x4 را برابر صفر تعریف کنیم. پس در ادامه دستور زیر را وارد می‌کنیم. این دستور باعث می‌شود که یک جمله با ضریب صفر در ابتدای چند جمله‌ای اضافه شود.
g = [ 0 , g ];‌
توسط دستور h = f + g نیز دو چند جمله‌ای را با هم جمع کرده و در متغیر h ذخیره می‌کنیم.
دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

متلبMatlab

اکنون نتیجه را مشاهده می‌کنید برای ضرب یک عدد در چند جمله‌ای از ضرب یک عدد در ماتریس استفاده می‌شود. در ادامه دستور زیر را وارد می‌کنیم :
۲*g‌دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

متلبMatlab

برای ضرب و تقسیم دو چند جمله‌ای از دو دستور conv و deconv استفاده می‌کنیم. در ادامه دستور زیر را وارد می‌کنیم :
L= conv (f,g);
دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

متلبMatlab

در ادامه می‌خواهیم این دو چند جمله‌ای را بر هم تقسیم کنیم برای این کار دستور زیر را وارد می‌کنیم:
[q ,r] =deconv (f,g)‌
در این دستور q برابر خارج قسمت تقسیم و r برابر باقیمانده است.دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

متلبMatlab

مشاهده می‌کنید که چون مقدار g برابر صفر است خطا رخ داده است. در ادامه دستور g=g+5 را وارد می‌کنیم.‌
دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

 

متلبMatlab

دکمه حرکت مکان‌نما رو به بالا را دوبار فشار دهید.
دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

متلبMatlab

اکنون نتیجه را می‌توانید مشاهده می‌کنید که خارج قسمت تقسیم q و باقی مانده تقسیم r می‌باشد. در ادامه می‌خواهیم تابع m(x)= x3 + 2×2 + 4x + 3 را به ازای x=
۰,…,۳ محاسبه کنیم برای این کار دستورات زیر را وارد می‌کنیم.
m=[1,2,4,3]; x=[0:3]; k= polyval (m,x)‌
توسط خط اول تابع m(x) تعریف می‌شود. با استفاده از خط دوم متغیر x شامل اعداد صفر تا سه می‌شود. توسط خط سوم نیز مقدار تابع m به ازای مقادیر موجود در x محاسبه می‌شود

متلبMatlab

دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

متلبMatlab

مشاهده می‌کنید که چهار عدد به عنوان خروجی ظاهر شده‌اند. عدد اول به ازای x=0 محاسبه شده است. عدد دوم به ازای مقدار دوم موجود در x یعنی یک محاسبه شده دو عدد بعدی نیز به ازای x=3 و x=4 محاسبه شده‌اند. برای محاسبه ریشه‌های یک چند جمله‌ای از دستور roots استفاده می‌کنیم در ادامه دستور زیر را وارد می‌کنیم.
R= roots(m)دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

متلبMatlab

اکنون ریشه‌های چند جمله‌ای m(x) را مشاهده می‌کنید. در این نرم‌افزار می‌توانید از روی ریشه‌ها چند جمله‌ای را به دست آورید. برای این کار دستور poly استفاده می‌کنیم. در ادامه دستور زیر را تایپ می‌کنیم :
poly®دکمه Enter صفحه کلید را فشار دهید.

متلبMatlab

مشاهده می‌کنید که این تابع بردار ضرایب چند جمله‌ای را برگردانده است در MATLAB دستورات ساده دیگری برای کار با چند جمله‌ای‌ها وجود دارد با تایپ دستور help polyfun می‌توانید این توابع را به همراه توضیح مختصری مشاهده کنید.

از شما دوستان عزیز که این مطلب آموزشی را دنبال نموده اید تشکر می کنیم و شما را دعوت میکنیم که برای فراگیری نرم افزار متلب مطالب ما را دنبال کنید.این مطالب برای افزایش دانش شما در سایت قرار داده شده و کمک زیادی در یادگیری شما در انجام پروژه متلب خواهد نمود.

فریلنسر هستم و مهارت انجام پروژه ای را دارم!

اگر شما فریلنسر هستید و توانایی انجام پروژه ای را در یک رشته یا حوزه ای خاص دارید برای فعالیت در سایت کافه پروژه و کسب درآمد می توانید در سایت ثبت نام کنید و پروژه هایی با مهارت انتخاب خود را مشاهده کنید.جهت ثبت نام و ثبت رزومه خود در سایت از طریق دکمه پایین صفحه در سایت عضو شوید:

نحوه سفارش پروژه در سایت کافه پروژه :

اگر پروژه ای دارید که میخواهید آن را برون سپاری کنید کافی است در سایت کافه پروژه ثبت نام کنید و پروژه خود را ثبت نمایید.پروژه شما هر چه که باشد حتما مجری برای آن وجود دارد.جهت ثبت نام و ثبت سفارش پروژه خود برروی دکمه زیر کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیل

[email protected]

شماره تماس

021-55414864

آدرس

تهران ، تهرانسر ، بلوار یاس ، مسکن ویژه ، یاس 6 ، یاس 3 ، بلوک ad3  ، واحد 2

پیام های خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید