آموزش نگارش تحقیق

بخش مقدماتی تحقیق

در بخش آموزش نگارش تحقیق بیان نمودیم که تحقیق شامل سه بخش مهم

۱ – بخش مقدماتی (پیش نوشته)

۲ – بخش اصلی (نوشته)

۳ – بخش ضمایم (پی‌نوشته)

می باشد . در این آموزش بخش مقدماتی رو آموزش می دهیم.

این بخش شامل تمام قسمتهایی است که قبل از بخش اصلی قرار می‌گیرد و شامل این موارد است:

صفحه عنوان 

که بر روی آن عنوان گزارش، نام مجری (نویسنده)، موسسه حمایت‌کننده (متبوع) و تاریخ انتشار ثبت می‌گردد. نویسنده می‌تواند نظرات افراد علمی یا سیاسی برجسته را که به معنای تایید محتویات گزارش و افزودن بر اهمیت علمی آن است در این بخش قرار دهد. شایسته است که قبل از صفحه عنوان و بلافاصله بعد از جلد صفحه‌ای که نام خدا در آن نقش بسته قرار گیرد. نویسنده در صورت تمایل می‌تواند سوابق علمی و پژوهشهای خود را در این قسمت جا دهد.

 

مقدمه نگارنده یا پیشگفتار  

منظور از این مقدمه، مقدمه اصلی گزارش نهایی نیست. در اینجا نویسنده مجاز است مشکلاتی را که برای این پژوهش متحمل شده یا انگیزه‌ها، تشویق‌ها و یا مسایل جانبی و حتی نکته‌های ادبی پیرامون موضوع مورد بحث را مطرح کند، مثلاً پزشکی که در مورد عوامل موثر بر افسردگی گزارشی تحقیقی آماده نموده است، او مایل است رنجهای بیماران افسرده را که انگیزه پژوهش بوده، با کلماتی ادیبانه بیان کند.

 

سپاسگزاری 

در این قسمت نویسنده از افراد، سازمانها و تمام کسانی که به نوعی او را در انجام پژوهش و تدوین گزارش نهایی کمک نموده‌اند سپاسگزاری و تقدیر می‌کند.

 

فهرست مندرجات  

نویسنده باید تمام عناوین و سرفصلهای به کار رفته را به همان ترتیب موجود در متن ردیف نماید. اگر نویسنده مایل باشد علاوه بر عناوین اصلی، عناوین فرعی را نیز در فهرست قرار دهد (فهرست تفصیلی مطالب و مندرجات) بهتر است آنرا در قسمت پی‌نوشته‌ها جا دهد. در هر دو صورت عنوان در سمت راست و شماره صفحه‌ای که عنوان در آن قرار دارد در سمت چپ قرار می‌گیرد

 

فهرست نمودارها، تصاویر و جداول 

اگر تعداد نمودارها، تصاویر یا جداول بیش از دو یا سه عدد باشد برای آنها فهرست تهیه می‌شود و در این فهرست که در سمت چپ است ابتدا شماره و سپس عنوان مربوط به نمودار، تصویر و یا جدول ذکر می‌گردد و در سمت چپ شماره صفحه‌ای که مربوط به آن است قرار می‌گیرد.

 

خلاصه گزارش

گروهی از مولفین معتقدند که چکیده تحقیق یا خلاصه تحقیق باید در متن گزارش و بلافاصله قبل از مقدمه ذکر شود اما گروهی دیگر خلاصه را در قسمت پیش نوشته یا بخش مقدماتی گزارش می‌آورند.

شایان ذکر است که هر چند در زبان فارسی چکیده و خلاصه تقریباً مترادف هستند امّا چکیده تحقیق با خلاصه متفاوت است. نویسنده بر حسب درخواست موسسه تامین کننده پژوهش و در غیر آن صورت بر حسب سلیقه شخصی چکیده یا خلاصه را ارایه می‌نماید.  در خلاصه پس از ذکر اهداف و اشاره‌ای کوتاه به ضرورت تحقیق، نوع مقاله و روش آن گفته می‌شود. پس از آن جمعیت مورد مطالعه معرفی می‌شود و سپس نتایج پژوهش و استباط از آن ذکر می‌گردد. چکیده کوتاهتر از خلاصه بوده و حداکثر بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ کلمه می‌باشد. در چکیده به اختصار نوع مطالعه و جهت مورد نظر و نتایج ذکر می‌شود.

کلید واژه‌ها  

که اکثراً از سرموضوعهای پزشکی تعیین می‌شوند در اوّل یا آخر بخش خلاصه (یا چکیده) ذکر می‌شوند. ذکر این نکته ضروری است که محقق باید شدیداً از ابداع کلید واژه‌های شخصی و سلیقه‌ای احتراز کند.

تذکر مهم اینکه برای شماره‌گذاری صفحات مربوط به بخش مقدماتی باید از حروف الفباء و یا از شماره‌های رومی) … (I.II.استفاده نمود. در این حالت صفحه عنوان شماره نمی‌گیرد ولی در شماره‌گذاری لحاظ می‌گردد یعنی صفحه عنوان با ”ب“ (یا شماره II)  مشخص می‌گردد.

از شما دوستان عزیز که این مطلب آموزشی را دنبال نموده اید تشکر می کنیم و شما را دعوت میکنیم که برای فراگیری تحقیق نوشتن مطالب ما را دنبال کنید.این مطالب برای افزایش دانش شما در سایت قرار داده شده و کمک زیادی در یادگیری شما در انجام پروژه تحقیق خواهد نمود.

فریلنسر هستم و مهارت انجام پروژه ای را دارم!

اگر شما فریلنسر هستید و توانایی انجام پروژه ای را در یک رشته یا حوزه ای خاص دارید برای فعالیت در سایت کافه پروژه و کسب درآمد می توانید در سایت ثبت نام کنید و پروژه هایی با مهارت انتخاب خود را مشاهده کنید.جهت ثبت نام و ثبت رزومه خود در سایت از طریق دکمه پایین صفحه در سایت عضو شوید:

نحوه سفارش پروژه در سایت کافه پروژه :

اگر پروژه ای دارید که میخواهید آن را برون سپاری کنید کافی است در سایت کافه پروژه ثبت نام کنید و پروژه خود را ثبت نمایید.پروژه شما هر چه که باشد حتما مجری برای آن وجود دارد.جهت ثبت نام و ثبت سفارش پروژه خود برروی دکمه زیر کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *