آموزش نگارش بخش اصلي در گزارش تحقیق

آموزش نگارش تحقیق

آموزش نگارش بخش اصلی در گزارش تحقیق

در بخش آموزش نگارش تحقیق بیان نمودیم که تحقیق شامل سه بخش مهم

۱ – بخش مقدماتی (پیش نوشته)

۲ – بخش اصلی (نوشته)

۳ – بخش ضمایم (پی‌نوشته)

می باشد .

این بخش شامل تمام قسمتهایی است که در بخش اصلی قرار می‌گیرد و شامل این موارد است:

بخش اصلی

ساختار این بخش تقریباً شبیه مقاله تحقیقی بوده و به صورت زیر بیان می‌شود  :

مقدمه   

مقدمه باید کوتاه و جالب باشد و به خواننده بگوید چرا اقدام به انجام تحقیق نموده‌اید. اولین جمله باید تقریباً آنچه را می‌خواهید بگویید در برداشته باشد، چون خواننده ممکن است از جمله اول فراتر نرود.

کار اصلی مقدمه آن است که علت انجام مطالعه را بیان کند. در این صورت اگر هدفتان از انجام تحقیق پاسخگویی به سوالی جالب بوده باشد، مشکل زیادی نخواهید داشت.  ولی اگر مقصود اصلی شما اضافه‌کردن مقاله‌ای به سوابق کاری است، در جلب مخاطبین موفقیت کمی خواهید داشت.

روند منطقی مقدمه به شرح زیر است :

  • توصیفی از موضوع مورد مطالعه، در این قسمت شرحی از سوابق و پیشینه پژوهش بنگارید. بهتر است بیان روشنی از مساله با ذکر پرسشهای معینی که باید به آنها پاسخ داده شود یا فرضیه‌هایی که باید مورد آزمایش قرار گیرد مطرح شود. بی‌مناسبت نیست که ملاحظاتی درباره اهمیت مسأله و سوابق تاریخی آن نیز در اینجا ذکر شود. هدفهای خاص مطالعه شرح داده می‌شود ، تمامی پیش‌فرض‌ها، محدودیت‌ها و حدود مطالب مورد مطالعه مشخص می‌گردد. همه اصطلاحات مهم به روشنی تعریف می‌گردد، بگونه‌ای که خواننده بتواند مفاهیمی را که زمینه‌ساز پروراندن تحقیق بوده است، بفهمد. بطور کلی این بخش شامل بیان مسئله، اهمیت و ضرورت انجام تحقیق، اهداف و فرضیات، پیش‌فرضهای اصلی تحقیق، محدودیت‌های مطالعه، تعریف واژه‌ها و اصطلاحات مهم می‌باشد.

در مقدمه از آوردن موارد زیر اجتناب می‌ورزیم :

  • بیان اطلاعات گسترده، غیراختصاصی و غیر مرتبط با پژوهش
  • ارائه مطالب در حد کتابهای درسی
  • ارائه جداول و تصاویر
  • طولانی کردن مطلب و نوشتن جملات بلند
  • اغراق و بزرگ جلوه کردن تحقیق 

مروری بر مطالعات قبلی 

در این بخش خلاصه‌ای از تحقیقات قبلی و نوشته‌های مهم پژوهشگران و متخصصان، زمینه‌ای که تحقیق در آن صورت می‌گیرد، به اجمال ذکر می‌شود. این بخش از گزارش تحقیق، زمینه را برای پروراندن مطالعه حاضر فراهم می‌کند و خواننده را با یافته‌هائی که تا آن تاریخ بدست آمده است آشنا می‌سازد. چون یک تحقیق خوب بر تمامی یافته‌هایی که درباره یک مسئله بدست آمده است مبتنی است، بنابراین این بخش از گزارش نشانگر دانش پژوهشگر در آن رشته است. برای نشان دادن زمینه‌های مورد توافق و عدم توافق درباره یافته‌ها و یا شکاف میان دانش موجود، لازم است در این موارد مطالبی به طور مختصر نوشته شود.

مواد و روش‌ها  

در این بخش طرح یا نقشه تحقیق به تفصیل توضیح داده می‌شود. حجم نمونه‌ها و روشهای نمونه‌گیری، متغیرها و کنترلهایی که اعمال شده است، منابع و روشهای جمع‌آوری داده‌ها اعتبار ابزارهایی که انتخاب و یا ساخته شده‌اند و روشهای آماری که در تجزیه و تحلیل مورد استفاده قرار گرفته‌اند باید بدقت توصیف شوند.

لازم است در این بخش محقق به توضیح و توجیه روش انتخابی خود با در نظر گرفتن اهداف و موضوع تحقیق مورد نظر بپردازد.

یافته‌ها 

این بخش، قلب گزارش تحقیق است. داده‌های تحقیق از راه بحثهای نوشتاری و با استفاده از جداول و نمودارها با دید انتقادی تحلیل و گزارش می‌شوند. برای نشان دادن روابط مهم میان داده‌ها از جداول و نمودارها استفاده می‌شود. جداول و نمودارهای خوب به گونه‌ای ساخته و نامگذاری می‌شوند که محتوای آنها به خودی خود و به روشنی قابل فهم باشد. بحثهای گفتاری را میتوان برای نشان دادن تعمیم‌ها و تعبیرهای مهم، اما نه برای تصریح یا بازگوئی اطلاعاتی که ارائه می‌دهند، بکار برد.

جداول و ارقام خوب آنهائی هستند که نسبتاً ساده بوده و یک یا دو رابطه مهم را نشان می‌دهند. اگر جداول پیچیده‌تری تهیه شود، آنها را باید در بخش پیوستها جای داد.

بحث و نتیجه‌گیری  

در نخستین بند این بخش باید به اختصار نتیجه‌ی اصلی، یا پاسخ به پرسش اصلی پژوهش بیان شود و یک مقایسه انتقادی با یافته‌های پژوهش‌های مشابه انجام گیرد. نخست باید یافته‌هایی که در تایید نتیجه مطالعه است بیان شوند و اگر در رد آن نیز شواهدی وجود دارد عنوان شود. وجوه تشابه و افتراق روش کار و طراحی پژوهش، مطالعات باید با یکدیگر مقایسه شود. محور اصلی سخن در این بخش باید اثر و اهمیت یافته‌ها، محدودیت‌های آن و چگونگی ارتباط آن با مشاهده‌های مشابه و مستند باشد. نتیجه‌گیری باید به اهداف مطالعه ارتباط داده شود.

اما از اظهار نظر در زمینه‌هایی که داده‌ای وجود ندارد یا داده‌ها برای نتیجه‌گیری کافی نیست خودداری شود. بطور کلی در نوشتن بحث باید یافته‌های اصلی را خلاصه کنید، مشکلات احتمالی روش استفاده شده را مطرح کنید، نتایج خود را با کارهای قبلی مقایسه کنید، در مورد مفاهیم بالینی و علمی یافته‌های خود بحث کنید، پیشنهادات خود را برای تحقیقات بعدی ارائه نمائید. استنتاج خود را به طور خلاصه ارائه دهید. در بحث باید از انجام کارهای زیر بپرهیزیم  :

  • تکرار یافته‌ها – رونوشت مطالب کتاب‌ها – تکرار مطالب بررسی متون یا مطالب مقدمه – اشاره به اطلاعاتی که در قسمت یافته‌ها نیامده است. – اشاره به بررسی‌هایی که هنوز به اتمام نرسیده است. – تاکید بیش از حد به نتایج آماری بدون توجیه اپیدمیولویکی و شواهد واقعی.

از شما دوستان عزیز که این مطلب آموزشی را دنبال نموده اید تشکر می کنیم و شما را دعوت میکنیم که برای فراگیری تحقیق نوشتن مطالب ما را دنبال کنید.این مطالب برای افزایش دانش شما در سایت قرار داده شده و کمک زیادی در یادگیری شما در انجام پروژه تحقیق خواهد نمود.

 

فریلنسر هستم و مهارت انجام پروژه ای را دارم!

اگر شما فریلنسر هستید و توانایی انجام پروژه ای را در یک رشته یا حوزه ای خاص دارید برای فعالیت در سایت کافه پروژه و کسب درآمد می توانید در سایت ثبت نام کنید و پروژه هایی با مهارت انتخاب خود را مشاهده کنید.جهت ثبت نام و ثبت رزومه خود در سایت از طریق دکمه پایین صفحه در سایت عضو شوید:

نحوه سفارش پروژه در سایت کافه پروژه :

اگر پروژه ای دارید که میخواهید آن را برون سپاری کنید کافی است در سایت کافه پروژه ثبت نام کنید و پروژه خود را ثبت نمایید.پروژه شما هر چه که باشد حتما مجری برای آن وجود دارد.جهت ثبت نام و ثبت سفارش پروژه خود برروی دکمه زیر کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیل

[email protected]

شماره تماس

021-55414864

آدرس

تهران ، ستارخان ، خیابان صفایی ، کوچه نیلوفر ، پلاک 14

پیام های خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید