کاربردهای اکسل در برنامه نویسی

اکسل مجموعه‌ای از خدمات مختلف را برای گروه‌های مختلف کاربران خودش ارائه می‌دهد. فرمول‌نویسی، رسم جدول، محاسبات و… موارد مختلفی از کارکردهای این نرم‌افزار است. یکی از همین امکانات اکسل، توانایی برنامه‌نویسی است. در این نوشتار به‌صورت اختصاری، رابطه اکسل و برنامه‌نویسی مورد بررسی قرار گرفته و نحوه استفاده از امکانات این نرم‌افزار برای کد‌نویسی توضیح داده شده است.

کاربرد اکسل در برنامه‌ نویسی

به بیان ساده، وقتی که شما می‌خواهید به کمک کامپیوتر یک مسئله محاسباتی را حل کنید، از یک خدمتی مبتنی بر برنامه‌نویسی استفاده کرده‌اید. مثلا وقتی که به یک اداره می‌روید و اطلاعات شما توسط متصدی آن اداره ثبت می‌شود، به‌طور غیرمستقیم در حال استفاده از یک برنامه‌نویسی هستید. اطلاعات فرد به محض ورود به سیستم در سامانه مشخص ثبت می‌شود. همین فرآیند با استفاده از علم برنامه‌نویسی انجام شده است. بنابراین، کد‌نویسی یا همان برنامه‌نویسی، دانشی است که به وسیله آن کدهایی را به کامپیوتر می‌دهند و متناسب با همان رمزها، خدمات خاص مرتبط با نیاز مخاطبان را ارائه می‌دهد. این پدیده از سال ۱۸۸۳ شناخته شده و یک ریاضی‌دان انگلیسی با نام ایدا لاولیس هنگام کار بر روی یک کامپیوتر نوع اولیه، متوجه شد که می‌تواند خدمات بیشتر و پیچیده‌تری نسبت به محاسبات ساده ریاضی انجام دهد.

انجام پروژه های برنامه نویسی شامل موارد متعددی است؛ بهتر است بگوییم امروزه این پدیده در سرتاسر زندگی ما نقش دارد و هر کجا که به حوزه دیجیتال و فضای مجازی مرتبط است از طریق همان رمزنویسی‌ها و کدهایی است که یک برنامه‌نویس حرفه‌ای آن‌ها را تعریف کرده و به اصطلاح، برنامه‌نویسی آن را انجام داده است. ساعت دیجیتالی، گوشی‌های موبایل، یخچال‌ها و ماشین‌های لباسشویی هوشمند، لب‌تاپ، کامپیوتر و… نمونه‌ای از ابزار و خدماتی مبتنی بر برنامه‌نویسی هستند. اما اگر بخواهیم لیستی از کاربردها و فواید این پدیده را لیست کنیم می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

  • افزایش خلاقیت و ابتکار، نوآوری با استفاده از برنامه‌نویسی.
  • باعث می‌شود که فرد به بیماری‌های مربوط به کهولت سن مثل فراموشی، کم‌حافظگی و… مبتلا نشود.
  • از لحاظ اقتصاد و اشتغال، شغل بسیار مناسب و کاربردی است که برای هر فرد علاقه‌مند جای کار وجود دارد.
  • باعث تسهیل فعالیت‌های روزمره افراد در حوزه‌های مختلف زندگی، اعم از آشپزی، اشتغال، رانندگی، سلامتی، کشاورزی، صنعتی و سایر فعالیت‌ها می‌شود.

بنابراین، برنامه‌نویسی اهمیت و نقش مهمی در زندگی تک‌تک افراد جامعه دارد.اگر به دنبال انجام کارهای اکسل خود با قیمت مناسب و به صرفه هستید بهتر است استخدام اکسل کار پاره وقت را انتخاب نمایید.این باعث کاهش هزینه های شما در کسب و کارتان میگردد.

کاربردها و قابلیت‌های اکسل در برنامه‌ نویسی

کاربردها و قابلیت‌های اکسل در برنامه‌ نویسی

نرم‌افزار Excel کاربردهای مختلفی دارد. انجام پروژه های محاسبات ریاضیاتی، انجام پروژه های حسابداری، رسم جدول، انبارداری، چک‌لیست، فرمول‌سازی و… بخشی از مهم‌ترین قابلیت‌هایی است که ارائه می‌دهد. اما یکی از خصوصیات و ویژگی‌های مهم و کاربردی اکسل، ارائه خدمات برنامه‌نویسی با استفاده از vba است. مخفف عبارت Visual basic for applications، یک زبان برنامه‌نویسی در مجموعه برنامه‌های آفیس است. حالا باید گفت که کاربرد این زبان در اکسل چیست؟ همان‌طور که ذکر شد، نرم‌افزار مذکور دارای خدمات و قابلیت‌های مختلفی است؛ تقریبا در همه خدماتی که اکسل ارائه می‌دهد، قابلیت این را دارد که با استفاده از زبان Vba کدهایی نوشت، که بخشی از از excel به‌صورت خودکار این خدمات را انجام دهد. به عنوان مثال، می‌توان ثبت خرید و فروش محصولات را با خروجی‌های متفاوت فراهم کرد و اطلاعات آن را جهت گرفتن گزارش‌های سالانه و ماهیانه یا هفتگی آماده کرد.

به عنوان یک مثال دیگر می‌توان به ویژگی‌های برنامه‌نویسی اشاره کرد. زبان کدنویسی ارتباط مستقیمی با اعداد و مفاهیم ریاضی و محاسبات دارد که با کوچک‌ترین خطای محاسباتی، خدمات نرم‌افزاری که قرار است برای کاربر تهیه شود دچار مشکل و اختلال می‌شود. باتوجه به توانایی اکسل در بحث ریاضی و محاسبات، فرمول‌نویسی و با وجود زبان برنامه‌نویسی که روی آن قرار دارد، می‌توان این مشکل را حل کرد؛ بنابراین، از مزایای این ویژگی موجود در اکسل (vba) می‌توان به خودکارشدن فعالیت‌ها، حل پروژه‌های دانشجویان در زمینه‌های برنامه‌نویسی یا فرمول‌نویسی، انجام فعالیت‌هایی که به‌صورت دستی ممکن نیست و صرفه در وقت به عنوان بخشی از خدمات کاربردی‌اش اشاره کرد. البته ممکن است معایبی از قبیل خطا در محاسبات هم داشته باشد که با بررسی و رفع اشکال قابل حل است؛ یا ممکن است که بر روی برخی نسخه‌های اکسل چه نسخه‌های قبلی و چه بعدی انجام نشود که به هر صورت جزو نقاط ضعف این افزونه برنامه‌نویسی محسوب می‌شود.

آموزش قدم به قدم برنامه‌ نویسی در اکسل

تا به اینجا در رابطه با برنامه‌نویسی و ویژگی‌های آن، اکسل و کاربردهای آن، vba و کدنویسی در اکسل آشنا شدیم. در ادامه با ذکر یک نمونه، به صورت گام‌به‌گام روش برنامه‌نویسی در اکسل را توضیح می‌دهیم. قبل از هر کاری، برای استفاده از Vba باید به بخش File بروید، وارد گزینه options شوید و گزینه Ribbon Customize را انتخاب کنید. در نهایت تیک گزینه Developer را بزنید و روی ok کلیک کنید. حالا توسعه‌دهنده‌ای که باعث استفاده از زبان برنامه‌نویسی مذکور می‌شود، فعال است.

در ادامه شما با داده‌ها روبرو هستید؛ داده‌های موجود در vba به دو دسته عددی و غیرعددی تقسیم می‌شود. این برنامه با sub شروع می‌شود و با end sub به پایان می‌رسد:

در ادامه باید برای ایجاد یک دکمه، صفحه‌ای جدید در اکسل ایجاد کنید و در سربرگ Developer، بخش controls، روی گزینه insert کلیک کنید. سپس کلید Button را بزنید. بعد از این مرحله و با مشخص‌کردن مکان دکمه جدید، یک پنجره جدید باز می‌شود. حالا مقدار داده متغیر یا ثابت خود را وارد می‌کنید:

 

با کلیک بر روی مقادیر ثابت، داده‌های آن‌ها در سلول‌های داخل جدول اکسل نشان داده می‌شوند و به همین سادگی یک نوع برنامه‌نویسی انجام داده‌اید. نکته مهمی که در این زمینه باید به آن توجه کنید، یادگیری مبانی پایه و اصول اولیه مربوط به برنامه‌نویسی Vba، اصطلاحات و مبانی اولیه است.

جمع‌بندی

طبق آن‌چه بیان شد، اکسل کاربردهای متعددی دارد که یکی از آن‌ها، برنامه‌نویسی از طریق زبان برنامه‌نویسی vba است. قبل از استفاده از این قابلیت، باید آن را روی نرم‌افزار فعال کرد و بعد از آن با یادگیری مفاهیم، اصطلاحات و مبانی پایه از ساده‌ترین موارد تا پیچیده‌ترین کدگذاری‌ها را می‌توان در داخل اکسل انجام داد.برای همین منظور برون سپاری کار اکسل یکی از راه های پر درآمد برای بسیاری از متخصصین نرم افزار اکسل شده است.

فریلنسر هستید و مهارت انجام پروژه ای را دارید؟

اگر شما فریلنسر هستید و توانایی انجام پروژه ای را در یک رشته یا حوزه ای خاص دارید برای فعالیت در سایت کافه پروژه و کسب درآمد می توانید در سایت ثبت نام کنید و پروژه هایی با مهارت انتخاب خود را مشاهده کنید.جهت ثبت نام و ثبت رزومه خود در سایت از طریق دکمه پایین صفحه در سایت عضو شوید.

نحوه سفارش پروژه در سایت کافه پروژه :

اگر پروژه ای دارید که میخواهید آن را برون سپاری کنید کافی است در سایت کافه پروژه ثبت نام کنید و پروژه خود را ثبت نمایید.پروژه شما هر چه که باشد حتما مجری برای آن وجود دارد.جهت ثبت نام و ثبت سفارش پروژه خود برروی دکمه زیر کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *