كاربرد شبكه‌هاي عصبي مصنوعي در پزشكي

شبکه عصبی

کاربرد شبکه‌های عصبی مصنوعی در پزشکی

شبکه‌های عصبی از اواخر ۱۹۸۰ در پزشکی مورد استفاده قرار گرفتند. هر دو نوع شبکه با یادگیری با معلم (Supervised) و بدون معلم (unsupervised) به عنوان راهکارهای  موفقی در طب استفاده شده‌اند. در بسیاری از تحقیقات طبی که نتیجه گیری از داده‌های حجیم مربوط به یک بیماری خاص به طور دستی امکان نداشته است، شبکه‌های عصبی توانسته‌اند در تشخیص بیماری به پزشکان یاری رسانند. همچنین در بسیاری از مسائل پزشکی نظیر پیش بینی امید زندگی بیماران خاص و یا ساخت و یا ساخت ابزارهای پزشکی شبکه‌های عصبی مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند. دقت و صحت نتایج نهایی بدست آمده از شبکه فقط به ساختار شبکه وابسته نبوده بلکه به داده‌هایی که  برای آموزش شبکه به کار می‌روند نیز بستگی دارد. اگر اطلاعات درست از تعداد بیماران بیشتری در دست باشد، عملکرد شبکه بهبود قابل توجهی خواهد یافت.

نکته مهم، نحوه استخراج اطلاعات در بیماری و یا هر کاربرد دیگر پزشکی است سعی شده است که به نحوی قابل فهم این روش‌ها در هر سه مورد شرح داده شوند، تا دید لازم به افراد متخصص علاقه‌مند داده شود. کاربردهای شبکه عصبی پزشکی را در سه بخش ارائه داده‌ایم: تشخیص بیماری‌ها، پیش بینی و پیش آگاهی، مهندسی پزشکی.

 تشخیص بیماری‌ها با شبکه عصبی

تشخیص بیماری‌ مهمترین مرحله کار درمان می باشد. به علت این که در بسیاری از موارد پردازش داده‌های وسیع مربوط به یک بیماری خاص به طور دستی برای پزشکان امکان ندارد و یا بسیار پیچیده و طولانی است به کار بردن شبکه‌های عصبی که بسیار سریع و تا حد قابل قبولی قابل اعتمادند، توانسته بسیاری از این مشکلات را حل کند. نحوه استخراج اطلاعات در هر بیماری بسیار با اهمیت است و هر چه از تعداد بیماران بیشتری استفاده شود، عملکرد شبکه بهتر خواهد بود. در اینجا چند نمونه از تحقیقات انجام گرفته را بررسی می کنیم.

 سیستم آنالیز تصاویر در تشخیص سل با شبکه عصبی

در سال‌های اخیر شبکه‌های عصبی برای تجزیه و تحلیل تصاویر پزشکی به طور گسترده‌ای به کار رفته‌اند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: تشخیص تومور، تشخیص و کلاس بندی   micro calcification ها، و طبقه بندی تصاویر اشعه X قفسه سینه.

در ادامه یکی از کاربردها که تشخیص سل ریوی است به اختصار شرح داده شده می‌شود.

بیماری سل و استخراج ویژگی‌ها با شبکه عصبی

سل ریه، یک نوع عفونت باکتری واگیردار  است که بوسیله Mycobacterium سل ایجاد می‌شود. ابتدا شش‌ها آلوده شده و به تدریج عفونت به اندام‌های دیگر نیز سرایت می کند. علائم بیماری در شروع آن مشهود نیست از جمله علائم بیماری می‌توان به سرفه، تب خفیف، و در مراحل نهایی کاهش وزن، تعرق، خستگی و از دست دادن شنوایی اشاره کرد. در صورت گوش دادن به صدای ریه با گوش، صداهای ناهنجاری از آن شنیده می‌شود برای تشخیص نهایی از تصاویر اشعه x- قفسه سینه، آزمایشات نمونه برداری از شش‌ها و Bronchoscopy استفاده می‌شود.

از تصاویر اشعه x- قفسه سینه که به روش MMR (Mass Miniature Radiographs) گرفته می‌شود، برای استخراج ویژگی‌ها استفاده شده است. در ‌MMR مربوط به افراد سالم استخوان‌ها سفید، کیسه‌های هوایی به جای سیاه ، خاکستری است. بر این اساس قسمت‌های دارای ضایعات سل درجه رنگ خاکستری متفاوتی با بقیه نواحی جدا کرد. در سیستم نوعی مورد بررسی [۱] تصاویر دیجیتال بدست آمده توسط اسکنر به یک پردازشگر تصویر داده می‌شود. پردازشگر تصویر، نویز را فیلتر نموده، کیفیت تصویر را افزایش داده‌ سپس ویژگی‌های لازم را زا نواحی مختلف MMR استخراج می نماید.

از شما دوستان عزیز که این مطلب آموزشی را دنبال نموده اید تشکر می کنیم و شما را دعوت میکنیم که برای فراگیری شبکه عصبی مطالب ما را دنبال کنید.این مطالب برای افزایش دانش شما در سایت قرار داده شده و کمک زیادی در یادگیری شما در انجام پروژه شبکه عصبی خواهد نمود.

فریلنسر هستم و مهارت انجام پروژه ای را دارم!

اگر شما فریلنسر هستید و توانایی انجام پروژه ای را در یک رشته یا حوزه ای خاص دارید برای فعالیت در سایت کافه پروژه و کسب درآمد می توانید در سایت ثبت نام کنید و پروژه هایی با مهارت انتخاب خود را مشاهده کنید.جهت ثبت نام و ثبت رزومه خود در سایت از طریق دکمه پایین صفحه در سایت عضو شوید:

نحوه سفارش پروژه در سایت کافه پروژه :

اگر پروژه ای دارید که میخواهید آن را برون سپاری کنید کافی است در سایت کافه پروژه ثبت نام کنید و پروژه خود را ثبت نمایید.پروژه شما هر چه که باشد حتما مجری برای آن وجود دارد.جهت ثبت نام و ثبت سفارش پروژه خود برروی دکمه زیر کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایمیل

[email protected]

شماره تماس

021-55414864

آدرس

تهران ، تهرانسر ، بلوار یاس ، مسکن ویژه ، یاس 6 ، یاس 3 ، بلوک ad3  ، واحد 2

پیام های خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید